- Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z inicjatywy mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali jako jeden z 32 rekomendacji pomysł powstania centrum, które będzie pokazywać rozwiązania proklimatyczne, wspierać mieszkańców w działaniach dla klimatu na co dzień. Postanowiliśmy nie tworzyć nowej przestrzeni, która może i byłaby piękna i wzbudzała zachwyt, ale zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą, starą kamienicę, należącą do Urzędu Miasta Krakowa. Tym samym ograniczyliśmy negatywny wpływ na środowisko i zminimalizowaliśmy powstanie śladu węglowego, co jest korzystne dla klimatu – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski. O rekomendacjach z panelu, które są sukcesywnie wdrażane przez władze miasta można przeczytać tutaj.
Centrum ma być miejscem spotkań, warsztatów, edukacji przez praktykę i doświadczenie. Miejsce przeznaczone jest dla grup do 50 osób. Będzie otwarte w dniach zaplanowanych wydarzeń.
W otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, która była partnerem przygotowania Centrum (z dr inż. Małgorzatą Fedorczak-Cisak – dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej), Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wspiera merytorycznie program działalności Centrum (z rektorem UJ prof. dr. hab. Jackiem Popielem i dr hab. Katarzyną Jasikowską, prof. UJ - koordynatorką Rady Klimatycznej UJ), a także uczniowie Technikum Budowlanego nr 1 w Krakowie, którzy przygotowali koncepcję adaptacji pomieszczeń wykorzystaną do powstania projektu z dyrektorem Andrzejem Mielczarkiem i nauczycielem prowadzącym – mgr. inż. arch. Janem Dudą. W wydarzeniu wzięli udział również reprezentanci miejskich instytucji.
Zakochaj się w klimacie
Otwarciu towarzyszyło hasło „Zakochaj się w klimacie”. – Będziemy zachęcać do podejmowania działań na rzecz klimatu w Krakowie. Pierwszą okazją było odebranie w dniu otwarcia sprzed budynku, w którym mieści się Centrum budki lęgowej dla ptaków i zawieszenie jej w swojej okolicy – mówiła Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej. Więcej o akcji rozdawania budek lęgowych w: „Zakochaj się w klimacie. Budki lęgowe i karmniki dla krakowian” tutaj.
Wydarzenia na bieżąco w mediach społecznościowych
Śledź informacje i program na stronie krakow.pl/klimat oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie.
Zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, Centrum będzie udostępniane na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.
Jesteś zainteresowany współpracą? Napisz maila na adres: cek.krakow@um.krakow.pl.