Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Aż 1000 budek lęgowych i karmników dostali krakowianie od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka. Można je było odbierać tradycyjnie w walentynki przed nowym Centrum Edukacji Klimatycznej i magistratem. Akcja odbyła się już po raz dziewiąty.

Doroczne rozdawanie budek w Krakowie trwa od 9 lat. Nie odbyło się tylko raz, w 2021 r., ze względu na pandemię koronawirusa.

Budki zostały zrobione ze starych mebli, oddanych m.in. do Lamusowni. 200 z nich było przeznaczonych dla jerzyków, 300 dla sikorek i 300 dla szpaków. Dodatkowo mieszkańcy mogli dostać jeden z 200 przygotowanych karmników. Budki można było odbierać przed siedzibą nowo powstałego Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a i przed magistratem na pl. Wszystkich Świętych.

Doroczne rozdawanie budek trwa od 9 lat. Nie odbyło się tylko raz, w 2021 r., ze względu na pandemię koronawirusa. Ekologiczne budki trafiały nie tylko do mieszkańców Krakowa, ale też do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców i administratorów budynków, osiedli, wspólnot mieszkaniowych i ogrodów działkowych. Łącznie rozdano ponad 20 tys. budek i karmników. Zaoszczędzone w ten sposób drewno zapobiegło wycięciu ponad 2,5 tys. drzew.

Jak zainstalować budkę dla ptaków?

  • Idealnym momentem na powieszenie budki jest druga połowa zimy, ale można to robić przez cały rok.
  • Budkę należy powiesić na drzewie od strony południowo-wschodniej, na wysokości 3–4 m nad ziemią, w zacienionym i możliwie odludnym miejscu, nie na otwartej przestrzeni.
  • Sąsiednie budki powinny być oddalone o 30 m.
  • Budkę można przymocować za pomocą drewnianej listwy, przy użyciu ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ. Należy tylko pamiętać, by nie wbijać gwoździ do końca (powinny wystawać ok. 3–4 cm z listwy mocującej).
  • Powieszoną budkę lęgową należy czyścić raz w roku, od połowy października do końca lutego.
Źródła: Strefa Miast