Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W sobotę 9 września za darmo można poznać sekrety zabytkowej zajezdni Popowice przy ul. Legnickiej. Dzień otwarty rozpoczyna się o godz. 10 i potrwa do 17.

Dzień otwarty w zajezdni to moc atrakcji dla miłośników komunikacji zbiorowej

Po zajezdni będzie oprowadzał przewodnik w godz. 10:30, 11:30, 12:30,13:30, 14:30. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć najstarsze tramwaje pochodzące z przełomu XIX i XX w. Można będzie zaglądnąć do wagonów z XX-międzywojennego i pierwszych lat po II wojnie światowej. Atrakcja będą tez kultowe autobusy.

Bardzo cenny w kolekcji jest tramwaj Maximum z 1901 r., pieczołowicie odrestaurowany ze środków gminy. Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. przeznaczona do prowadzenia napraw i konserwacji wprowadzanej wówczas we Wrocławiu sieci trakcyjnej. Jedna z atrakcji będą pokazy pługa wirnikowego.

Będzie można przejechać się historycznymi tramwajami i autobusami całkowicie za darmo. Odjazdy tramwajów spod Opery co pół godziny od 10:05 do 15:35.

Odbędą się też prelekcje dr Tomasza Sielickiego, badacza dziejów transportu miejskiego we Wrocławiu, na temat historii wrocławskiej komunikacji tramwajowej oraz Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego

Źródła: MPK Wrocław