Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Radio na Wielkiej Wyspie, integrujące rozgrywki planszówkowe czy rozmaite spotkania wokół sztuki - znamy laureatów ostatniego w tym roku naboru! Jesienią mieszkańcy Wrocławia razem z Wrocławskim Instytutem Kultury oraz Fundacją Umbrella zrealizują 26 inicjatyw.

Park Ołbiński to jedno z miejsc integracji wrocławian w ramach Mikrograntów.

Przez pierwsze dwa tygodnie września zespoły trzech ścieżek Mikrograntów zbierały propozycje na projekty z zakresu animacji, edukacji, sztuki oraz wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Łącznie spłynęło aż 112 inicjatyw, z których eksperci wskazali do realizacji 26 projektów. Wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tys. zł brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych czy logistycznych. Oto zwycięskie pomysły z trzech ścieżek.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Dobrze wiedzieć, że osoby, które już realizowały projekt w programie, powracają z propozycjami kolejnych wydarzeń. Po rocznej przerwie, w Mikrograntach znów bierze udział grupa nieformalna Teatr EjAj, która jesienią zaprasza na warsztaty tworzenia podkastów. Bliskość z naturą, ze zwierzętami, nawiążemy dzięki projektowi Sióstr Rzeki Ślęży, z którymi spotkamy się w parkach miejskich, by porozmawiać o występujących tam dzikach. Wśród trzynastu zwycięskich projektów w tej ścieżce znalazły się też m.in. międzypokoleniowe rozgrywki planszówkowe (wnuczka zagra w „Eurobiznes”, a dziadek w „Wiedźmina”).

Mikrogranty dla organizacji pozarządowych. Warsztaty gier planszowych odbędą się w ramach jednego z sześciu projektów wybranych w ścieżce NGO – ,,Jagodno na Planszy’’, zaproponowane przez Fundację Dobrych Czasów, będzie świetną okazją do sąsiedzkiej integracji. Stowarzyszenie Pomysłodawcy pomoże dzieciom i młodzieży odkryć ich talenty i pasje poprzez udział w serii inspirujących warsztatów, a Fundacja Przestrzeń Kreatywna zorganizuje dla nauczycieli i nauczycielek zajęcia z poprawnej emisji głosu. Wśród zwycięskiej szóstki znalazły się też projekty krążące wokół sztuki – np. Fundacja Ormanika szykuje zajęcia z malowania intuicyjnego.

Mikrogranty dla grup młodzieżowych. Młode osoby nie pierwszy raz w tym programie chcą przeciwdziałać stereotypom. Grupa przyjaciół BEKa (Bez Etykiety i Kategorii) w prosty i zabawny sposób wyjaśni dzieciom w przedszkolach, jak pozostać sobą i nie poddać się krzywdzącej ocenie innych. Wychowankowie Klubu Aktywności i Rozwoju zorganizują muzyczno-taneczne spotkania integrujące polską, ukraińską i białoruską społeczność, a wśród zwycięskiej siódemki znalazły się też m.in. przedświąteczne warsztaty artystyczne.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, a ich realizacja potrwa od połowy października do połowy grudnia. Do zobaczenia na wrocławskich osiedlach!

Źródła: Wojciech Chrubasik