Został opracowany dzięki połączeniu potencjałów środowisk biznesowych, edukacyjnych i akademickich. W jego stworzenie zostali zaangażowani eksperci z różnych branż, bezpośrednio i pośrednio związanych z edukacją. W ramach procesu odbył się szereg konsultacji społecznych, badanie ankietowe, liczne studia przypadków oraz proces recenzowania przez kilkunastu ambasadorów projektu.
Plan dla edukacji ma sprawić, że edukacja w polskich szkołach będzie procesem łatwiejszym, praktycznym, prowadzonym z wizją, a jej znaczenie doceni społeczeństwo. To drogowskaz do zmiany polskiej szkoły. W ramach 10 obszarów wyznaczono 50 celów oraz 250 zadań. Każdy może się włączyć w realizację na www.plandlaedukacji.pl!
Konkrety? Plan ma zrealizować 10 celów, jakimi są: wsparcie i rozwój środowisk związanych z edukacją, rozwój partnerskich relacji rodzice – szkoła, integracja biznesu i edukacji, wspieranie rozwoju kompetencji przyszłości, troska o kondycję psychiczną środowiska edukacyjnego, promowanie postrzegania szkół jako przyjaznych przestrzeni, zmiana postrzegania sposobu realizacji podstawy programowej, promowanie nowego podejścia do narzędzi, które są obecne w szkolnym systemie, budowa świadomości roli edukacji dla przyszłości (rozwoju nauki, gospodarki, społeczeństwa), wreszcie promowanie roli interdyscyplinarnego rozwoju uczniów.
Ten plan to aż 250 zadań i sposobów na ich realizację, które pozwolą osiągnąć cele oraz kompleksowo zmienić polską szkołę.