Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Lasy zajmują bez mała 40 procent powierzchni Zawoni. Mieszkańcy gminy potrafią z tych zielonych dóbr korzystać, wpisując weń użyteczne inwestycje, choćby rekreacyjne.

Tak się prezentuje Zielona Strefa Aktywności w Zawoni. FOT. Anita Adamczyk-Sowa

Priorytetem było stworzenie w centrum Zawoni wielofunkcyjnego miejsca rekreacji, co z powodzeniem realizowano poprzez rewitalizację zdegradowanej przestrzeni, na której niegdyś mieścił się basen. Powstała tam Zielona Stefa Aktywności, która służy wszystkim grupom wiekowym. Można tam aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu oraz zrelaksować się i zintegrować, ponieważ Strefa wyposażona została m.in. w ławki stalowe/modułowe, ławo-stoły z blatem/szachami, grill żuraw, a także plac zabaw, siłownię zewnętrzną i pumptrack wraz z wypożyczalnią sprzętu.

Dzięki zielonej ładowarce solarnej, która wykorzystuje słońce i wiatr, można naładować telefon/tablet, napompować opony, czy wysłuchać informacji nt. Gminy. Trzeba też wiedzieć, że Strefa zajmuje czołowe miejsca w różnorodnych rankingach popularności na najbardziej ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku, pod względem spędzania wolnego czasu z dziećmi.

W Zawoni mają też Centrum Inicjatyw Lokalnych. Tę świetlicę stworzono przede wszystkim z myślą o mieszkańcach gminy, ale korzystają z niej nie tylko oni. Obiekt idealnie nadaje się do organizacji ślubu, komunii, chrztu czy sylwestra. Przy Centrum wybudowano biesiadną wiatę oraz nawierzchnię betonową do tańczenia, które można wykorzystać do organizacji imprez na świeżym powietrzu. Dla rodzin dodatkowym atutem jest położony blisko Centrum, świetnie wyposażony plac zabaw, a zaraz za nim siłownia street workout.

Gminę Zawonia charakteryzuje duże zalesienie, lasy zajmują blisko 40 procent jej powierzchni. Z części kompleksu leśnego w Grochowej utworzono użytek ekologiczny – Polanę Grochowską. Występuje tam bogaty skład gatunkowy roślinności, co czyni ją najcenniejszym zbiorowiskiem na terenie gminy.

Zaraz za Polaną rozciągają się mokradła. Stały się one leśnym hitem przyciągającym spacerowiczów, amatorów jazdy konnej czy fotografów, gdyż wykorzystuje się ich atrakcyjne położenie oraz promuje jako turystyczną destynację. W zeszłym roku przeprowadzono bieg na orientację pn. Szlakiem Małej Retencji w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska, zorganizowany przez Fundację SNOB. Dzięki świetnej organizacji oraz zaangażowaniu włodarzy gmin, wydarzenie to zgromadziło ponad tysiąc osób, które w dwa dni, przemierzając lasy z kompasem i mapą, pieszo lub rowerem, odnajdywały zbiorniki. Odbiór społeczny imprezy był spory, a gmina wpasowała się w ramy

tego wydarzenia, ze względu na posiadany potencjał i możliwości organizacyjne.

Źródła: Aglomeracja Wrocławska