Oprócz pożarów zanieczyszczone i źle eksploatowane przewody kominowe są także przyczyną zatruć tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. - Czad nie posiada smaku, zapachu, barwy i nie jest drażniący, dlatego stanowi tak duże zagrożenie - uczula Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania.
Komin także może być niezwykle groźny. W przypadku pożaru zalegającej w nim sadzy temperatura przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza!
Tylko w sezonie grzewczym 2023/2024 Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, z tego 42 to ofiary śmiertelne. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego trzeba pamiętać o regularnej kontroli stanu technicznego i usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Wrocław wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, w ramach kampanii, „Czujka na Straży Bezpieczeństwa”, organizuje szkolenia dla zarządców budynków na temat zagrożeń pożarowych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla oraz zapewnienia właściwej ewakuacji. Przypomina także o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnej.
- Apelujemy, aby wyposażyli państwo swoje mieszkania w czujki tlenku węgla oraz dymu - podkreśla Tomasz Szwajnos, zastępca komendanta miejskiej PSP we Wrocławiu. - Przepisy mówią jasno. Przewody wentylacyjne, dymowe w piecach opalanych ciałem stałym powinny być przeglądane cztery razy w roku, gazem - dwa razy w roku i każde przewody wentylacyjne co najmniej raz w roku - dodaje.