Jako datę powstania WKS-u przyjęto rok 1947. Protoplastami czołowego klubu Dolnego Śląska są zespoły dwóch szkół żołnierskich: WKS Pionier powstałego przy Szkole Oficerskiej Saperów i WKS Podchorążak przy Oficerskiej Szkole Piechoty. Oba kluby zostały połączone w kwietniu 1949 roku, tworząc Legię Wrocław, która w następnym roku została przemianowana na Centralny Wojskowy Klub Sportowy (CWKS), wkrótce na Okręgowy Wojskowy Klub Sportowy (OWKS), a następnie stała się filią CWKS-u Warszawa. Nazwa Śląsk pojawiła się latem 1957 roku wraz z przekształceniem całego organizmu w klub cywilno-wojskowy. WKS uzyskał wtedy też osobowość prawną.
WKS Pionier pojawił się na sportowej mapie Wrocławia już w sierpniu 1946 roku, kiedy to z Przemyśla została przeniesiona powstała tam w październiku 1944 roku szkoła saperów. Zawodnicy Pioniera, przeprowadzając się nad Odrę, przywieźli łodzie wioślarskie, pochwalić się mogli piłkarzami, bokserami, lekkoatletami, hokeistami, strzelcami oraz sekcją gier sportowych. Wkrótce dołączyli do nich kajakarze, pływacy, gimnastycy i szermierze.
Pierwsza sekcją była piłka nożna. Jesienią 1947 roku do rozgrywek dolnośląskiej A-klasy zgłoszony został Pionier. Fakt ten uznany został za moment powstania klubu. Historyczne spotkanie futbolistów rozegrano 5 października 1947 roku, a miejscem pojedynku z Promieniem Żary było boisko AZS-u na Zalesiu. WKS wygrał 2:1.
WKS stał się najpopularniejszym klubem w mieście, przejmując to miano od Ślęzy. Wpływ na to miały sukcesy sportowe: piłkarze nożni bili się już o ekstraklasę, koszykarze jak równy z równym walczyli z najlepszymi zespołami w kraju, zaś piłkarze ręczni właśnie w 1957 roku zdobyli swoje pierwsze mistrzostwo Polski.
Dziś Śląsk ma na koncie ponad 150 tytułów drużynowego mistrza Polski, w tym koszykarze uzbierali 18 takich trofeów, szczypiorniści – 15, a piłkarze dwa. Reprezentanci klubu 18 razy stawali na podium igrzysk olimpijskich, w tym strzelcy czterokrotnie na najwyższym: po dwa razy Józef Zapędzki i Renata Mauer-Różańska, która na świat przyszła na… tej samej porodówce w Nasielsku pod Warszawą, co kulomiot Tomasz Majewski. A więc w tej samej sali urodziły się cztery olimpijskie złota dla Polski.
Ta historia czeka na Was w Muzeum Śląska na Tarczyński Arenie.