Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Politechnika Wrocławska przygotowała wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz. Nie bez przyczyny, bo w tym roku obchodzimy 30. rocznicę śmierci wybitnej himalaistki, absolwentki uczelni. Ale to nie wszystko...

wanda

Od 17 do 29 czerwca w holu budynku D-21 (Bibliotech) można obejrzeć ekspozycję na 14 planszach przedstawiającą różne wydarzenia (nie tylko górskie) z życia Wandy Rutkiewicz. Wystawa jest częścią obchodów roku himalaistki na uczelni.

Wanda Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz) zdobyła Mount Everest jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie oraz drugi szczyt na Ziemi K2 jako pierwsza kobieta na świecie (i pierwsza z Polaków, 23 czerwca 1986 roku). Zdobyła łącznie osiem spośród 14 ośmiotysięczników, była jedną z pionierek kobiecego wspinania w Alpach, Himalajach i Karakorum. Urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach, a po wojnie wraz z rodziną trafiła do Wrocławia. Tu uczyła się w II Liceum Ogólnokształcącym, a w 1959 zdała maturę. Wybrała studia na ówczesnym Wydziale Łączności Politechniki Wrocławskiej, które ukończyła z wyróżnieniem w 1965 roku z tytułem magistra elektroniki. Pracowała we wrocławskim Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych do 1972 roku, kiedy przeniosła się do Warszawy. Była wszechstronnie utalentowana sportowo, trenowała lekkoatletykę w Parasolu Wrocław, jako studentka uprawiała wyczynowo siatkówkę w AZS-ie Wrocław, a następnie we wrocławskiej Gwardii (do 1965 roku). Jednak jej największą miłością stały się góry. W czasie studiów wspinała się w Rudawach Janowickich, Karkonoszach, wstąpiła do Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, w 1962 roku ukończyła kurs taternicki, a już dwa lata później wspinała się w Alpach. W latach 70. zaczęła zdobywać najwyższe szczyty. Ostatni raz była widziana 12 maja 1992 roku pod szczytem Kanczendzongi w Himalajach.

Dyskusyjny Klub Filmowy PWr. zaprasza z kolei na „Opowieści o Wandzie Rutkiewicz”. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca w budynku A-1, w sali 329 (wyb. Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 18.45.

W programie przewidziano m.in. pokaz dokumentu „W cieniu Everestu” w reż. Anny Teresy Pietraszek oraz prelekcję Janusza Kalinowskiego - dziennikarza i podróżnika, który przedstawi mniej znane fakty z życia Wandy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem Evenea: wroclaw.tech/opowiesciowandzie

„W cieniu Everestu” to dokument przybliżający postać Wandy Rutkiewicz, będący równocześnie próbą rekonstrukcji zdarzeń z jej ostatniej wyprawy w Himalaje. Zaginęła 13 maja 1992 roku podczas wspinaczki na trzeci z najwyższych ośmiotysięczników - Kanczendzongę. Okoliczności tego zdarzenia do dziś budzą wiele kontrowersji, nie dając jednoznacznej odpowiedzi co się wówczas zdarzyło.

O bardzo skomplikowanym charakterze himalaistki, jak i jej życiu "wewnętrznym", a także o mało znanych zdarzeniach niezwiązanych z górami opowie Janusz Kalinowski - legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km).

Współtwórca pierwszego w kraju maratonu - Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce). Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i na Uniwersytecie Wrocławskim. Z zawodu jest nauczycielem wychowania fizycznego, pedagogiem, psychologiem i terapeutą, a także dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej i podróżnikiem. W sumie odwiedził 81 krajów. WK

Źródła: Wojciech Koerber