Fundusz Osiedlowy to gwarantowana dla każdego osiedla kwota (w ramach miejskiego budżetu) na realizację zgłoszonych przez Rady Osiedli inwestycji. Jej wysokość dla każdego osiedla jest inna - w zależności od powierzchni i liczby mieszkań.
W III edycji Funduszu do podziału pomiędzy 48 osiedla jest 50 mln. - Zachęcamy mieszkańców, aby zgłaszali do swoich Rad Osiedli inwestycje, które chcieliby zrealizować w ramach FO. Mogą one dotyczyć remontów chodników, rewitalizacji skwerów, utworzenia nowych placów zabaw, ścieżek rowerowych czy oświetlenia - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Inwestycje osiedlowe zgłaszane są przez RO elektronicznie - za pośrednictwem aplikacji – począwszy od tej, która powinna być zdaniem wrocławian zrealizowana w pierwszej kolejności. Musi to jednak być poprzedzone konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Rady.
Aby usprawnić i wesprzeć Rady Osiedla w procesie zgłaszania projektów, przeprowadzone zostaną szkolenia. - Podpowiemy, jak składać i wyceniać projekty. Jakie etapy przechodzi inwestycja od samego pomysłu do jej realizacji - podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w UM Wrocławia.
Zgłoszone przez RO inwestycje podlegają weryfikacji formalnej i merytorycznej przez Urząd Miejski Wrocławia. Dana Rada Osiedla może zgłaszać projekty wyłącznie do kwoty, jaką przewidziano dla niej w ramach III edycji Funduszu Osiedlowego.
Fundusz Osiedlowy jest częścią budżetu partycypacyjnego Wrocławia, podobnie jak WBO i Mikrogranty. Do tej pory we Wrocławiu odbyły się dwa nabory Funduszu Osiedlowego, skierowane do realizacji zostały 202 inwestycje. 118 z nich ukończono, pozostałe są w realizacji.