Budowa makiety to pomysł mieszkańców Tarnogaju. Są dumni z historii miejsca, w którym mieszkają i pamiętają o historii. Wcześniej dzięki ich staraniom nazwano nazwiskami niemieckich architektów Schreibera i Thomasa okoliczne skwery. To oni przyczynili się do tego jak osiedle wygląda do dziś.
– Przy ul. Gazowej urządziliśmy w tym roku skwery Thomasa i Schreibera rozdzielone ulicą Złotostocką. Nie poprzestajemy jednak na nowych alejkach, małej pergoli z pnączami ani ławkach, koszach i stojakach rowerowych. Budujemy makietę osiedla gazowników – opowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Ciekawy jest sposób jej przygotowywania. Pierwszy etap to makieta makiety - taka w wersji mini. Kolejnym krokiem były plastikowe modele budynków w skali już właściwej i dopiero teraz metaloplastycy tworzą bryły z właściwego materiału. Wyzwaniem jest wierne odwzorowanie oryginałów oraz przygotowanie modeli odpornych na warunki atmosferyczne.
Za kilka tygodni rozpocznie się budowa postumentu pod makietę na skwerze Schreibera. Ona sama pojawi się pod koniec roku i pokaże z lotu ptaka wyjątkowo urocze modernistyczne osiedle z początków XX wieku.