Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Milu chińskie i oryksy szablorogie to dwa gatunki ssaków kopytnych, które niestety wyginęły w naturze. Oba można jednak oglądać we wrocławskim zoo! Tej wiosny przyszły u nas na świat dwie samice milu i dwie samice oryksa szablorogiego. Wszystkie cztery można oglądać już na wybiegach. 

Młody Milu z mamą

Obecnie w różnym stopniu zagrożonych wyginięciem jest aż 42 100 gatunków, czyli niemal 30% wszystkich klasyfikowanych zwierząt. Ogrody zoologiczne prowadzą wielką misję ratowania gatunków, które mogą bezpowrotnie zniknąć z Ziemi. Dla niektórych zwierząt są jedyną szansą na przetrwanie.

– Jako wymarłe w naturze klasyfikuje obecnie 40 gatunków zwierząt. Wśród nich są dwa ssaki: oryks szablorogi i milu chiński. Obydwa można zobaczyć we wrocławskim zoo, a w tym sezonie doczekaliśmy się już łącznie czterech młodych tych rzadkich gatunków - dwóch samic milu i dwóch samic oryksa – mówi Weronika Skupin z zoo.

Oryks szablorogi jest imponującym gatunkiem występującym niegdyś licznie na obszarach północnej Afryki. Przystosował się on do skrajnych warunków pustynnych, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Potrafi długo poradzić sobie bez wody, czerpiąc wilgoć z roślin, którymi się żywi. Jego znakiem rozpoznawczym są spektakularne zakrzywione rogi, które dorastają do ponad 1,2 metra długości. To właśnie one były jednym z powodów, dla którego ten gatunek znalazł się na skraju wymarcia. Imponujące trofeum w postaci długich „szabli” było pożądane przez kłusowników, zaś przez lokalne afrykańskie ludy oryksy zabijane były także dla mięsa.

Z kolei milu dawniej występował w Chinach, gdzie żył w stadach wzdłuż doliny Jangcy. W XIX wieku populacja milu dramatycznie się zmniejszyła z powodu polowań i utraty siedlisk. To ciekawe, że milu przetrwał z izolowanej populacji zachowanej dzięki chińskim cesarzom. Dziś te zwierzęta można spotkać w ogrodach zoologicznych. Wrocławskie zoo jest jednym 60 ogrodów na świecie, które prowadzi hodowlę zachowawczą milu. Pierwszy młody urodził się tu w 1981 r. Wrocławskie stado wydało na świat już około 40 młodych.

Źródła: ZOO Wrocław