Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kolejne odcinki Promenady Krzyckiej zostały oddane do użytku. Tym razem między ul. Bardzką i Śliwkową oraz ul. Ziębicką i Gazową - w sumie 730 metrów. Prace kosztowały 1,75 mln zł. Rowerzyści i piesi mogą już korzystać z 2,9 km promenady. Jej wybudowanie kosztowało prawie 6,4 miliona złotych.

Fragment Promenady Krzyckiej na wysokości ul. Bardzkiej

– Promenada Krzycka jest projektem, który idealnie wpisuje się w politykę zrównoważonej mobilności: jest zielony, pieszy, rowerowy. Sięga po dziedzictwo z czasów przedwojennych. Wybudowana jest na historycznym szlaku spacerowym tzw. Hugo Richter Weg, który biegnie wzdłuż torów kolejowych towarowej obwodnicy Wrocławia, który powstał na początku XX wieku według pomysłu ówczesnego dyrektora ogrodów miejskich - Hugona Richtera. W nowej odsłonie jest elementem spójnego systemu zieleni, łącznikiem pomiędzy istniejącymi parkami – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Oddane do ruchu odcinki biegną po północnej stronie nasypu kolejowego między ulicami Bardzka - Śliwkowa oraz ul. Ziębicka - ul. Gazowa. Budowa ok. 730 m trasy pochłonęła 1,75 mln zł i obejmowała:

- budowę drogi rowerowej na odcinku od ul. Bardzkiej do ul. Śliwkowej o dł. ok. 290m,

- budowę ciągu pieszego na odcinku od ul. Bardzkiej do ul. Śliwkowej o dł. ok. 290m,

- budowę drogi rowerowej na odcinku o dł. ok. 110 m,

- budowę ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ul. Ziębickiej do ul. Gazowej o dł. ok. 330 m,

- budowę oświetlenia na długości ok. 730 m oraz odwodnienia,

- utworzenie „strefy wejściowej” na Promenadę Krzycką przy ul. Ziębickiej (stojaki na rowery, ławki, kosz)

Docelowo Promenada Krzycka będzie miała około 7,5 km długości i pozwoli dojechać od ul. Grabiszyńskiej do ul. Gazowej na Tarnogaju. Przed II wojną światową Hugo Richter Weg była jedną z atrakcji turystycznych miasta i wspaniałą trasą na wycieczkę wśród zieleni. Prowadzące obecnie prace mają odtworzyć tę piękną przestrzeń.

Stąd też liczne nasadzenia zieleni. Tylko na ostatnim zadaniu posadzono 74 drzewa i ponad 5 tysięcy krzewów. Podczas wcześniejszych prac rewitalizację przeszła tzw. Górka Pafawagu, która jest dobrym punktem widokowym na Wrocław i okolice. Założeniem Hugona Richtera były bowiem nie tylko spacery czy przejażdżki rowerem wśród zieleni, ale również możliwość podziwiania miasta i okolicy z okolicznych wzniesień.

Źródła: ZDIUM