Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Już nie tylko w V LO we Wrocławiu, ale od niedawna także w SP nr 108 realizowany jest międzynarodowy program IB. Wrocławska „stoósemka”, jako jedyna w Polsce publiczna szkoła podstawowa, realizuje program International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP).

W programie IB uczestniczą klasy I-IV, w sumie 170 uczniów SP nr 108.

– Dołączenie wrocławskiej podstawówki do elitarnego grona placówek, realizujących międzynarodowy program IB, to bardzo ważne osiągniecie. Tym bardziej, że nasza „stoósemka” to pierwsza w kraju publiczna szkoła podstawowa z tym programem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – To potwierdza tylko moje przekonanie, że mamy we Wrocławiu wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, dla których ważna jest wysoka jakość edukacji. Mamy też fantastyczną młodzież, która chce się uczyć i rozwijać – dodaje.

Głównymi elementami programu International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP) są: świadomość międzykulturowa, praca w grupach, motywowanie do działania, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz znajomości języków obcych.

– Wspieramy dyrektorów wrocławskich placówek w realizacji programów międzynarodowych. Program IB PYP to kolejny krok w stronę edukacji przyszłości. Uzupełnia też międzynarodową ofertę oświatową w naszym mieście. Program IB, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, realizowany jest już w V LO we Wrocławiu – podkreśla Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

W programie IB uczestniczą klasy I-IV - w sumie 170 uczniów SP nr 108. Natomiast wszyscy nauczyciele w placówce zostali przeszkoleni przez specjalistów z IB i otrzymali certyfikaty upoważniające do pracy w tym programie.

– Dla nas to wielkie wyróżnienie, poprzedzone trzyletnimi przygotowaniami. Ale wiemy, że było warto. Zajęcia realizowane w ramach programu IB PYP bardzo się spodobały naszym uczniom. To mali odkrywcy, zachęcani do zadawania pytań, samodzielnego poszukiwania odpowiedzi i kreatywnego rozwiązywania problemów – mówi dyrektorka SP nr 108 Stanisława Socha. – Jeżeli chodzi o język angielski, to uczniowie objęci tym programem mają więcej godzin, niż wynika to z ramowego planu nauczania. Poza tym nauczyciele indywidualnie wykorzystują angielski do prowadzenia innych zajęć – dodaje.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach. – Lekcje w ramach programu IB bardzo nam się podobają. Nie są to klasyczne zajęcia. Sporo pracujemy w grupach i bez podręczników. Dużo też mówimy po angielsku, co nam się zawsze przyda – opowiadają uczniowie klasy IV w SP nr 108 we Wrocławiu.

Źródła: Wrocław