- Remont elewacji podwórzowej i frontowej wraz z odtworzeniem jej architektonicznych elementów to był ostatni etap remontu - mówi Marian Nowotyński dyrektor ds. technicznych ZZK. - Dokumentacja archiwalna ukazała detale, które odtworzyliśmy na elewacji, m.in. maski – płaskorzeźby główek (wystające formy twarzy) spoglądające na nas z drugiego piętra oraz dekor nad pomieszczeniem technicznym po prawej stronie. Źródła fotograficzne pokazywały budynek bez przejazdu na teren podwórka. Wykonując prace remontowe przywróciliśmy lokal, który był tam pierwotnie, zabudowując bramę - dodaje Nowotyński.
Remont budynku trwał trzy lata. Ale odnowienie ścian to nie wszystko. - W tym czasie wyremontowaliśmy klatkę schodową, dach, piwnice, instalacje, zmieniliśmy system ogrzewania na centralne - podkreśla Marian Nowotyński. Prace inwestycyjne kosztowały 3,5 mln zł.
Bardzo ciekawa jest również historia tego miejsca. Budynek wzniesiony 150 lat temu wchodził w skład kompleksu dawnej fabryki samochodów Ottona Beckamanna. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Tu i Tam na elewacji zamontowana została tablica upamiętniająca.
Wrocławskie Przedmieście Oławskie słynie z pięknej miejskiej zabudowy, XIX-wieczne czynszowe kamienice w zwartej zabudowie to charakterystyczna cecha tego osiedla. Zarząd Zasobu Komunalnego systematycznie - kamienica po kamienicy - remontuje te gminne budynki.
Przypomnijmy, że także w poprzedniej edycji konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku inna wrocławska kamienica, przy ul. biskupa Tomasza I, pod "ósemką", otrzymała wyróżnienie. W kategorii obiekty mieszkalno-usługowe był jeden zwycięzca i to wyróżnienie przyznano właśnie Zarządowi Zasobu Komunalnego, który odrestaurował nieruchomość. Przeszła ona znaczą metamorfozę. Prace remontowe zakończone zostały w pierwszym kwartale 2022 roku.
- Odrestaurowaliśmy i wyremontowaliśmy elewację frontową, dodatkowo uwidocznione zostały przedwojenne napisy na ścianie. Dociepliliśmy ścianę
od podwórza, wyremontowaliśmy klatkę schodową, piwnice, w mieszkaniach wydzieliliśmy toalety. Budynek został też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej – wylicza Rafał Guzowski, dyrektor ZZK.