Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Trenuje narciarstwo alpejskie od 11. roku życia. Ma na swoim koncie kilka mistrzostw Polski oraz mistrzostwo Europy w narciarstwie alpejskim osób z niepełnosprawnościami. Teraz po raz pierwszy weźmie udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Turynie (8-15 marca). Mowa o Hannie Ciechanowicz, niepełnosprawnej intelektualnie sportsmence, która od lat marzyła, by wziąć udział w tych zawodach.

Pierwszy start wrocławianki Hanny Ciechanowicz w Turynie 12 marca.

Hanna Ciechanowicz to jedyna wrocławianka w polskiej reprezentacji na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Przez lata trenowała z osobami pełnosprawnymi. Teraz podnosi swoje umiejętności z grupą sportowców z niepełnosprawnościami intelektualnymi we wrocławskim Stowarzyszeniu „Bonitum”, którego działalność dofinansowuje miasto.

- Bardzo nas cieszy, że osoby z niepełnosprawnościami osiągają takie sportowe sukcesy i walczą o najwyższe trofea. Jesteśmy z nich niezwykle dumni. Mocno wszystkim kibicujemy, ale też wspieramy finansowo - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

W tym roku na organizację zajęć i imprez dla sportowców z niepełnosprawnościami Wrocław przeznacza ok. 800 tys. zł, prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. - Dziękuję miastu za wsparcie, także finansowe. Dzięki temu mogliśmy otworzyć sekcję narciarską. Ci młodzi ludzie są naprawdę bardzo zdolni i chcą trenować. Ja np. już córki na stoku nie jestem w stanie dogonić - podkreśla Aleksandra Ciechanowicz, mama Hani i prezeska Zarządu Stowarzyszenia „Bonitum”.

Hanna Ciechanowicz wystartuje w trzech konkurencjach: slalomie, slalomie gigancie i super gigancie.

- Uwielbiam narty. Trenuję narciarstwo alpejskie od 11. roku życia i mam nadzieję, że na zawodach we Włoszech zdobędę dobre miejsce. Trzymajcie za mnie kciuki - mówi Hanna Ciechanowicz. Jej trenerem od lat jest tata Jaromir, który skończył dla niej kurs trenerski i asystenta osoby niepełnosprawnej.

Hanna Ciechanowicz jest podopieczną Stowarzyszenia Bonitum. Pracuje zawodowo i rozwija swoje pasje, którymi (poza narciarstwem) są m.in. górskie wędrówki oraz harcerstwo.

Pierwszy start wrocławianki w Turynie 12 marca. Polskę będzie reprezentować 32 zawodników i zawodniczek w takich dyscyplinach jak bieg na rakietach śnieżnych, narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe unihokej. W sumie w imprezie weźmie udział 1500 zawodników, 1000 trenerów i 2000 wolontariuszy.

Źródła: Wrocław