Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Już 45% wrocławian pije kranówkę zamiast wody butelkowanej. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez niezależną agencję badania rynku. Czy warto pić kranówkę? Przynosi to korzyści zarówno dla zdrowia, jak i portfela. To także ukłon w stronę środowiska.

Tylko w 2023 roku wrocławskie MPWiK współtworzyło 137 miejskich wydarzeń, w których wzięło udział ponad pół miliona ludzi.

Wrocław konsekwentnie dąży do zrównoważonego rozwoju, podejmując działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z pierwszych działań prezydenta Jacka Sutryka w 2019 roku było zarządzenie dotyczące eliminacji plastiku w Urzędzie Miejskim, a także na imprezach organizowanych przez miasto. Przykładem wrocławski półmaraton, na którym oficjalną wodą jest kranówka.

– We Wrocławiu do kwestii zmiany klimatu podchodzimy odpowiedzialnie. Strategia Gospodarowania Wodami Opadowymi, zazielenianie miasta, wymiana pieców i inwestycje w odnawialne źródła energii to tylko część naszych działań chroniących środowisko. Jednak równie ważne są nasze codzienne zachowania i wybory - mówi Jacek Sutryk.

Od paru lat we Wrocławiu prowadzona jest kampania społeczna #PijKranówkę. To działanie MPWiK. – Nasza inicjatywa zrodziła się z pytania o to, dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma dostęp do wysokiej jakości wody w domu, wciąż kupuje się wodę butelkowaną. Niejednokrotnie kranówka zawiera więcej minerałów. Dodatkowo jest zawsze świeża, bo na bieżąco kierujemy ją do sieci wodociągowej, w przeciwieństwie do butelek z wodą, które zdarza się, że stoją w słońcu, w witrynach sklepowych – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Litr kranówki kosztuje ok. jednego grosza. W skali roku każdy z nas może zaoszczędzić około 1400 zł – wystarczy, że codziennie zamiast 2 litrów wody butelkowanej wybierze tę z kranu. Dla 4-osobowej rodziny roczny koszt zakupu wody w sklepie wynosi ok. 5600 zł.

Wybór kranówki ma też aspekt ekologiczny. Każdego roku świat produkuje ok. 400 mln ton plastiku. Tyle mniej więcej ważą wszyscy ludzie na świecie. Znaczna część tworzyw sztucznych trafia potem do rzek i mórz. Wystarczy zmiana nawyków, np. wybór kranówki - wówczas w ciągu roku jedna osoba oszczędza środowisku ok. 26 kg plastiku.

Wielu wrocławian przekonało się kranówki. Według raportu niezależnej agencji Beeline Research&Consulting już 45% mieszkańców stolicy Dolnego Śląska codziennie wybiera wodę z kranu zamiast wody butelkowanej. A jeszcze dwa lata temu picie kranówki każdego dnia deklarowało 26,4% wrocławian.

Źródłem wody dostarczanej do mieszkańców Wrocławia i gmin sąsiednich jest rzeka Oława, dodatkowo zasilana wodą z Nysy Kłodzkiej. Laboratorium MPWiK bada wodę średnio co 5 min.

Źródła: Wrocław