Wykonanie zdjęć teraz, tj. w okresie przed rozwojem wegetacji było bardzo ważne, ponieważ pozwala dostrzec wszystkie elementy infrastruktury miasta, które zazwyczaj przykryte są koronami drzew lub roślinnością niską. Dzięki pozyskanym danym z tych i kolejnych planowanych w tym roku lotów, powstaną dokładne mapy miasta - m.in mapa pokrycia terenu, mapa drzew, mapa roślinności czy mapa nasłonecznienia.
Na tej podstawie zostanie wykonany precyzyjny model ukształtowania terenu miasta oraz aktualna inwentaryzacja pokrycia terenu Wrocławia, wyznaczone zostaną elementy tzw. infrastruktury szarej, inaczej mówiąc obszary zabetonowane. Kolejne takie loty są planowane w okresie pełnej wegetacji i dostarczą informacji o rodzaju i kondycji wrocławskiej zieleni.
- Projekt LifeCoolCity to dla Wrocławia przede wszystkim wiedza i profesjonalne narzędzia, jak mapa koron drzew, do jeszcze lepszego zarządzania zielenią i przestrzenią miejską. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy precyzyjnie analizować stan środowiska i podejmować decyzje, które realnie poprawią komfort życia mieszkańców. To narzędzie pozwoli nam nie tylko monitorować zmiany, ale też skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom urbanizacji i zmian klimatu poprzez lokowanie zieleni tam, gdzie najlepiej zadziała w kontekście minimalizowana efektu miejskiej wyspy ciepła i podnoszenia komfortu życia mieszkańców - podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju w UM Wrocławia.
Zdjęcia i ich dalsza analiza są częścią innowacyjnego na skalę światową projektu realizowanego w Wrocławiu, a dofinansowanego przez KE i NFOŚ. Projekt LifeCoolCity wykorzystuje teledetekcję (zdjęcia pozyskiwane z samolotu) do wspierania procesu adaptacji miasta Wrocławia do zmiany klimatu.
Projekt zakończy się w 2029 roku. Zebrane dane pozwolą też porównać Wrocław z innymi miastami w Polsce i Europie.