Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miasto ogłosiło kolejne inwestycje, które zagwarantują co najmniej 2700 mieszkań na wynajem. Projekty będą realizowane w różnych częściach Wrocławia i przez różne podmioty, ale łączy je niski czynsz i budowa mieszkań równolegle z infrastrukturą społeczno-edukacyjną.

Na Nowych Żernikach pojawi się 1200 nowych mieszkań, ale też nowa infrastruktura społeczna, komunikacyjna i sportowo-rekreacyjna.

Najszybciej nowe mieszkania będzie oddawała do użytku spółka TBS Wrocław, która wybuduje do końca 2028 roku blisko 900 lokali. Z kolei spółka SIM Wrocław odda do użytku ponad 600 mieszkań na Jagodnie. Wreszcie na Nowych Żernikach zostanie wybudowane osiedle liczące 1200 lokali na wynajem.

- W kończącej się kadencji wybudowaliśmy blisko 600 mieszkań na wynajem, jednak widząc jak wysokie są ceny najmu na rynku komercyjnym, musimy jeszcze mocniej zaangażować się w pomoc mieszkańcom. Stąd ogromna paczka 2700 mieszkań, które zamierzamy wybudować - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pierwsze inwestycje (blisko 900 mieszkań) będą kosztowały grubo ponad 0,5 mld zł i zostaną zrealizowane przez TBS przy ulicach: Mościckiego, Brzozy, Stabłowickiej, Krępickiej, Głubczyckiej, czy Przybyszewskiego. Część lokali trafi bezpośrednio do miejskiego zasobu, dzięki czemu Urząd Miasta zwiększy pulę nowych mieszkań komunalnych.

Największe osiedle z mieszkaniami na wynajem powstanie na Nowych Żernikach, a wraz z nim kompleksowa infrastruktura społeczno-edukacyjno-komunikacyjna.

- Na kilometrowym torowisku wzdłuż al. Architektów powstaną prawdopodobnie trzy przystanki i dodatkowa pętla, by można było stąd poprowadzić samodzielną linię tramwajową. Na końcu tej nitki zbudujemy nową zajezdnię, która będzie sukcesywnie rozbudowywana, by obsłużyć m.in. tramwaj na Maślice i Jagodno – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Osiedle na zachodzie miasta będzie powstawało równolegle z nową infrastrukturą społeczną i edukacyjną. Miasto przygotowuje koncepcję budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla 1200 uczniów, powstanie także Centrum Aktywności Społecznej i filia biblioteki, ale to nie wszystko. Nowe Żerniki to także budowa Wrocławskiego Centrum Sportu, a więc połączenie akademii piłkarskiego Śląska z częścią rekreacyjno-sportową i wypoczynkową wzdłuż rzeki Ługowiny.

Z nowym osiedlem będzie sąsiadował także skwer Hansa Scharouna, lecz w zupełnie innej wersji niż obecnie. Przetarg zakłada budowę m.in. 3 tys. metrów ścieżek mineralnych, które stworzą szkielet obiektu.

- Do tego planujemy plac zabaw dla dzieci starszych, trawiaste boisko do gry w piłkę nożną, nawodnienie i siedziska w formie trybuny, tor do gry w bule. Nie zabraknie drzew, krzewów, ławek i hamaków – mówi Jacek Mól, dyrektor ZZM.

Źródła: Wrocław