Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miasto toczy wojnę z gryzoniami na wielu polach. Decyzją Rady Miejskiej zmienił się regulamin utrzymania czystości. Weszły nowe zasady deratyzacji i odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na danym terenie. FOT. Krzysztof Świercz

– Wrocław jest miejscem, gdzie gryzonie mają świetne warunki do bytowania. Rzeki i nabrzeża, rozległy system kanalizacji, stara zabudowa, czy rozwinięta gastronomia tworzą dla nich idealne warunki. O wielkości populacji decydują dwa główne czynniki: możliwości schronienia i budowy gniazda oraz dostęp do żywności – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia. – Mamy m.in. opinie z Uniwersytetu Przyrodniczego i wprowadzamy nowe terminy deratyzacji wynikające z biologii tych zwierząt – dodaje.

W centrum Wrocławia (teren ograniczony Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą) obowiązkowa deratyzacja będzie od teraz obejmować właścicieli wszystkich nieruchomości oraz sieci kanalizacji sanitarnej, ogólnospławnej i deszczowej.

Rozszerzony został również katalog rodzajów nieruchomości podlegających obowiązkowej deratyzacji, usytuowanych poza centrum. Deratyzacja obowiązuje od teraz również hostele, motele, pensjonaty i inne obiekty świadczące usługi noclegowe, a także m.in. dworce.

Wydłużono terminy przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji w centrum do 10 miesięcy w ciągu roku: 1 stycznia - 31 marca, 1 maja - 30 września, 1 listopada - 31 grudnia. Bez zmian pozostają daty obowiązkowej deratyzacji na terenie całego Wrocławia, przeprowadza się ją dwukrotnie w ciągu roku (1-31 marca i 1- 30 listopada), a także każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji na danym terenie.

– Problemem jest m.in. łatwy dostęp przez gryzonie do żywności, zwłaszcza przy pojemnikach na śmieci. Tu stwierdzamy liczne uchybienia w zakresie usuwania odpadów. Poza tym nie wszyscy mają świadomość, że tam, gdzie stwierdzono obecność szczurów, deratyzacja trwa cały rok. Niektóre lokale gastronomiczne w centrum miasta, potencjalni wytwórcy resztek żywnościowych, nie tylko nie mają zawartych umów na odbiór odpadów, ale też

nie przeprowadzają deratyzacji – przestrzega Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia. – Strażnicy przeszli szkolenie z prawidłowej deratyzacji. Nakładane są mandaty na zarządców, firmy usuwające odpady, a także na podmioty, które nie przeprowadzają deratyzacji. Wystawiono już prawie 70 mandatów na kwotę prawie 20 tys. zł., wszczęto 14 spraw o wykroczenie – dodaje.

Zmiana dotyczy też częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych. Powraca zapis, że będzie to co najmniej raz na dwa miesiące w przypadku zabudowy jednorodzinnej oraz co najmniej raz w miesiącu w przypadku budynków wielolokalowych.

Dobre praktyki

Ogranicz wyrzucanie jedzenia, zwłaszcza poza pojemniki do gromadzenia odpadów, utrzymuj porządek w piwnicach, pozbywaj się odpadów wielkogabarytowych zgodnie z zasadami (np. stara pralka to schronienie dla gryzoni).

Źródła: Wrocław