NEEST to unijny projekt badawczy, którego efektem mają być gotowe modele transformacji energetycznych budynków – nie tylko kamienic, ale również bloków z tzw. wielkiej płyty czy instytucji publicznych, np. szkół. Wrocław współtworzy projekt z Krakowem, Łodzią, Rzeszowem i Warszawą oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Każde z pięciu miast wzięło na warsztat obszary o złożonej strukturze architektonicznej i własnościowej. Budynki są reprezentatywne w skali miasta i kraju. Wspólnie wypracowane rozwiązania mają służyć mieszkańcom oraz zarządcom w innych lokalizacjach i miastach.
- Obecnie skanujemy laserowo budynki na części Przedmieścia Oławskiego tak, by otrzymać ich wirtualne modele. Dzięki temu możemy testować na nich propozycje rozwiązań, które pomogą w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. To by oznaczało niższe rachunki – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w UM Wrocławia.
Co powstanie w ramach projektu NEEST? M.in. baza wiedzy i narzędzi do zarządzania redukcją emisji, techniczne i organizacyjne rozwiązania modernizacji budynków, schematy rewitalizacji przestrzeni między budynkami czy wzorcowe przykłady zaangażowania społeczności lokalnej.
- W ramach projektu miasto nie otrzymało finansowania na działania inwestycyjne. Zarządcy będą jednak mogli w przyszłości ubiegać się o wsparcie w programach inwestycyjnych, wykorzystując wnioski wypracowane w NEEST – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Kwartał na Przedmieściu Oławskim między ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego został wybrany do pilotażu ze względu na zróżnicowany teren. Znajdują się tu kamienice budowane jeszcze u progu XX wieku oraz nowsze budynki. Znajdziemy też infrastrukturę publiczną.
- Aby otrzymać dokładnie odwzorowane modele tego obszaru, budynków i podłoża, musimy przy użyciu mobilnego skanera przejść przez ten obszar i dokonać pomiarów. Zebrane dane to chmura punktów, cyfrowe odwzorowanie tego, co widzimy. Daje ona metryczne dane o obiekcie, a to już pozwoli wykonać modele 3D obiektów w tym kwartale miasta – mówi przedstawiciel firmy TDEC Group ze Skawiny.