Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocław może się pochwalić rekordową wyszczepialnością przeciwko wirusowi HPV. Miasto nie chce zmarnować tego potencjału, dlatego mimo startu rządowego programu, rozpoczyna własną kampanię społeczną, zachęcającą do szczepień.

Informacje o darmowych szczepieniach będą się pojawiać m.in. na ekranach w autobusach i tramwajach.

Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane były we Wrocławiu przez 13 lat. W tym czasie w stolicy Dolnego Śląska zaczepionych zostało blisko 27 tys. nastolatków. 1 czerwca ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12,13 lat. Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV.

- Nasz program miał charakter kompleksowy. To nie tylko szczepienia, ale także edukacja dzieci, młodzieży i rodziców. W spotkaniach edukacyjnych wzięło udział ponad 30 tys. rodziców i blisko 37 tys. uczniów. I to właśnie dzięki działaniom edukacyjnym Wrocław może się pochwalić rekordową wyszczepialnością na poziomie 73% - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki m.in. w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Informacje o darmowych szczepieniach HPV będą pojawiać się na ekranach w autobusach i tramwajach, na reklamach w mieście, plakatach w szkołach i w mediach społecznościowych – dodaje Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w UM Wrocławia.

Zdaniem lekarzy taka kampania powinna być prowadzona w całej Polsce. Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, a także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn.

- Po za tym, że będą pieniądze i szczepionki, niezbędna jest wiedza. Nie straszenie, tylko informacja, że jest narzędzie, dzięki któremu możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, raka odbytu, prącia, a także nowotwory głowy i szyi. Trudne do leczenia nowotwory, jednak dzięki szczepionce można zmniejszyć ich liczbę - podkreśla dr Igor Madej, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

We Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców. Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą.

Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u 500-600 tys. kobiet. W Polsce taką diagnozę słyszy ok. 3 tys. kobiet. Według danych serwisu Onkonet w 2020 roku stwierdzono u nas 3,8 tys. zachorowań i 2,2 tys. zgonów. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. Mamy też jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności - 48,3 proc. Średnia europejska to 62,1 proc.

Źródła: Wrocław