Przez trzy dni Wrocław był gospodarzem wyjątkowego wydarzenia – pierwszej edycji Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind.
- Wydarzenie zbiegło się z obchodami Dnia Wrocławia. Nie ma chyba lepszego sposobu na uczczenie tego święta niż rozmowa o człowieku i budowanych przez niego relacjach – bo miasto jest dokładnie tak dobre, jak dobre jest życie ludzi, którzy w nim mieszkają i którzy tę miejską wspólnotę tworzą. Dlatego z przyjemnością przyjęliśmy rolę współorganizatora Kongresu i cieszymy się z wielkiego sukcesu pierwszej edycji – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Inicjatorem i organizatorem Kongresu był Uniwersytet SWPS, a współorganizatorami – Wrocław i Telewizja Polska.
Wśród poruszanych zagadnień były m.in. manipulacja i wpływ społeczny, psychologia w sztuce, rodzina i relacje romantyczne, nowe wyzwania psychologii czy dobrostan w miejscu pracy.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się m.in. wykład i panel z udziałem wicepremiera Radosława Sikorskiego, który opowiadał o problemie psychologicznych następstw radykalizmu i wojny. Niekwestionowaną gwiazdą drugiego dnia kongresu był wybitny psycholog Robert B. Cialdini, autor bestsellerowej książki „Wywieranie wpływu na ludzi”. Ostatni dzień Re_Mind rozpoczął się od rozmowy z noblistką Olgą Tokarczuk, która podzieliła się m.in. kulisami swojej pracy twórczej, w tym nad ukończoną właśnie nową powieścią.
Kongresowi towarzyszył koncert „Re_Mind. Chcę to powiedzieć”, tworzący przestrzeń do spotkania psychologii, kultury i muzyki. Swoje utwory w wyjątkowych aranżacjach zaprezentowali Gabi Drzewiecka, Mela Koteluk, Natalia Przybysz, WaluśKraksaKryzys, Andrzej Smolik, Krzysztof Zalewski, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki i Zakopower. Retransmisja koncertu już 29 czerwca o godz. 20.30 w TVP1.
Duże grono słuchaczy przyciągnęła m.in. „Debata o szczęściu”, a dużą popularnością cieszyła się też oferta Miasteczka Młodych przy wrocławskiej AWF. Uczniowie i studenci uczyli się m.in., jak komunikować się bez przemocy i jak przekonać rodziców do terapii. Nie zabrakło gier psychoedukacyjnych i zajęć sportowych.