Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miasto Wrocław zostało nagrodzone tytułem Samorządowego Lidera Elektromobilności 2022 – nagrodę wręczono na gali Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Za co? M.in. za płynące z Wrocławia pomysły zielonych tablic na samochodach, buspasy dla elektryków, rozsądne zmiany we flocie miejskich pojazdów. I za dzielenie się wiedzą i doświadczeniami.

Lider elektromobilności to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom i instytucjom kreującym rynek zrównoważonej mobilności. Wrocław został doceniony jako jedyny samorząd.

Najpierw Wrocław został doceniony za działania „elektromobilne" i znalazł się na liście 100 europejskich miast (5 z Polski) wytypowanych do programu "Misja Miast UE – Neutralne dla Klimatu i Inteligentne Miasta". Celem misji jest wspieranie tych działań, których efektem będzie miejska neutralność klimatyczna. Wrocław, obok innych ośrodków, ma być przestrzenią eksperymentów i innowacji.

- W Łodzi kapituła doceniła wrocławskie działania wspierające i pobudzające rynek elektromobilności. Doceniono rozbudowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, samochody elektryczne we flocie miejskiej, a także nasze prace nad wdrożeniem Strefy Czystego Transportu i zmiany taborowe w MPK w kierunku czystego transportu – opowiada Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu, który odebrał nagrodę w imieniu wrocławian.

"Lider elektromobilności" to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom i instytucjom kreującym rynek zrównoważonej mobilności. Wyróżnienia trafiają do tych, którzy w zeszłym roku najbardziej efektywnie realizowali strategię m.in. sprzyjającą pośrednio poprawie jakości powietrza w miastach. Wrocław jest jedynym samorządem docenionym w tej kategorii.

Wrocławska elektromobilność w praktyce to m.in. 14 autobusów elektrycznych w miejskiej flocie, blisko 1800 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych, 174 czynne ogólnodostępne punkty ładowania (24 stacje w trakcie budowy oraz 100 pozytywnie zaopiniowanych nowych lokalizacji), 201 miejsc specjalnie wyznaczonych dla pojazdów elektrycznych, bezpłatne parkowanie w całej strefie płatnego parkowania czy 20 km wydzielonych buspasów dla elektryków i samochodów wodorowych.

Źródła: Wrocław