Opactwo benedyktynów, sarkofag Piotra Włostowica, Skarb Ołbiński i tajemnica. Do tego pościgi, podziemia i historia zamknięta w murach na terenie miasta – taką historię zobaczyły dziesiątki tysięcy bywalców kin w największych polskich miastach.
Kampanię „Wrocław miastem przygody” zainicjował w maju 2023 roku spot, w którym wzięli udział aktorzy, wielki Daniel Olbrychski oraz przedstawiciele młodszego pokolenia: Marianna Zydek i Piotr Nerlewski. Podczas filmu przenieśliśmy się w najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu – do Hali Stulecia, Narodowego Forum Muzyki, na Bulwary Dunikowskiego, do Rynku.
- Wrocław - miasto spotkań, stu mostów, słoneczników, Europejskiej Stolicy Kultury, Wenecja północy, a od zeszłego roku również miasto przygody - gdzie przygoda kryje się za każdym rogiem. Doceniony przez Państwa spot to podstawowy element kampanii, którą realizowaliśmy w zeszłym roku w 7 miastach - w kinach i na billboardach oraz w internecie. To dla nas niezwykle ważna nagroda, bo pokazuje, że to, co staramy się robić jak najlepiej, jest obiektywnie oceniane na wysokim poziomie! Bez wątpienia Wrocław jest jedną z najsilniejszych marek turystycznych w Polsce. Ta nagroda i niemal 6 mln turystów rocznie to potwierdza – mówił po odebraniu wyróżnienia Alfred Wagner, wicedyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.
Z największych atrakcji Wrocławia można wymienić chociażby Afrykarium w ZOO, które w latach 2019-2023 odwiedziło ponad 7 mln turystów. W zeszłym roku uruchomiono też kolejne połączenia lotnicze, m.in. do Seulu oraz Valencii. Port Lotniczy Wrocław zakończył 2023 rok z najwyższą w historii liczbą obsłużonych podróżnych (3,9 mln)!
Jaki był pomysł na całą kampanię? Opowieść o historii niezwykłego skarbu i jego losach! W latach 30-tych XII wieku dzisiejsze osiedle Ołbin było wsią. I właśnie tam powstało niezwykłe opactwo benedyktynów. Po kilkuset latach istnienia, w obawie przed najazdem Turków, rozebrano je, a fragmenty architektury, kolumny i rzeźby wmurowano w istniejące do dziś budynki we Wrocławiu. Ówczesne Opactwo Ołbińskie było w swoim czasie czymś niespotykanym w tej części Europy. To, co dziś z niego zostało, już zasługuje na miano skarbu. Równocześnie krąży legenda, że w grobie Piotra Włostowica złożonym w opactwie był skarb.