Celem programu jest edukacja wrocławian w zakresie prawidłowego kompostowania odpadów, promocja kompostowania na własne potrzeby oraz zwiększenie ilości odpadów ulegających biodegradacji poddawanych odzyskowi.
- Tym samym mieszkańcy przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów komunalnych, wytworzonych i odbieranych na terenie Wrocławia. Przydomowe kompostowniki mają pomóc wszystkim właścicielom ogródków w stworzeniu ekosystemu, który umożliwia przetwórstwo odpadów na niezbędny do rozwoju roślin naturalny nawóz - tłumaczy dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia, Małgorzata Demianowicz.
W ostatnim czasie dostarczone zostały kompostowniki typu Termo-700 o pojemności 720 l. Wykonane są z tworzywa sztucznego otrzymanego z odzysku, a ich trwałość szacowana jest na ok. 12 lat. Przy prawidłowej eksploatacji można poddać kompostowaniu nawet 1274 kg rocznie.
O użyczenie kompostownika może wystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia (lub placówka oświatowa) dysponujący nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika, który zobowiąże się do składania sprawozdań o ilości odpadów poddanych kompostowaniu w okresie obowiązywania umowy.
Mieszkaniec składa do Wydziału Środowiska wniosek o użyczenie kompostownika, a następnie podpisuje z miastem umowę użyczenia kompostownika na 36 miesięcy. Wnioski można pobrać ze strony: https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/9028/udostepnianie-kompostownikow.
Wrocławianie, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach, mogą otrzymać zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwotę 10 zł odejmuje się od miesięcznej opłaty ponoszonej za odbiór odpadów. Rocznie pozwala to oszczędzić na kompostowaniu 120 zł.