Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Program udostępniania mieszkańcom pojemników do kompostowania odpadów zielonych oraz odpadów kuchennych ulegających biodegradacji trwa nieprzerwanie od 2012 roku. I cieszy się uznaniem mieszkańców, bo od rozpoczęcia akcji Wydział Środowiska UM Wrocławia wydał już blisko 2,5 tys. kompostowników.

Przy prawidłowej eksploatacji można poddać kompostowaniu nawet 1274 kg rocznie.

Celem programu jest edukacja wrocławian w zakresie prawidłowego kompostowania odpadów, promocja kompostowania na własne potrzeby oraz zwiększenie ilości odpadów ulegających biodegradacji poddawanych odzyskowi.

- Tym samym mieszkańcy przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów komunalnych, wytworzonych i odbieranych na terenie Wrocławia. Przydomowe kompostowniki mają pomóc wszystkim właścicielom ogródków w stworzeniu ekosystemu, który umożliwia przetwórstwo odpadów na niezbędny do rozwoju roślin naturalny nawóz - tłumaczy dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia, Małgorzata Demianowicz.

W ostatnim czasie dostarczone zostały kompostowniki typu Termo-700 o pojemności 720 l. Wykonane są z tworzywa sztucznego otrzymanego z odzysku, a ich trwałość szacowana jest na ok. 12 lat. Przy prawidłowej eksploatacji można poddać kompostowaniu nawet 1274 kg rocznie.

O użyczenie kompostownika może wystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia (lub placówka oświatowa) dysponujący nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika, który zobowiąże się do składania sprawozdań o ilości odpadów poddanych kompostowaniu w okresie obowiązywania umowy.

Mieszkaniec składa do Wydziału Środowiska wniosek o użyczenie kompostownika, a następnie podpisuje z miastem umowę użyczenia kompostownika na 36 miesięcy. Wnioski można pobrać ze strony: https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/9028/udostepnianie-kompostownikow.

Wrocławianie, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach, mogą otrzymać zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwotę 10 zł odejmuje się od miesięcznej opłaty ponoszonej za odbiór odpadów. Rocznie pozwala to oszczędzić na kompostowaniu 120 zł.

Źródła: Wrocław