W sercu miasta znajduje się wiele zabytków, m. in. Zamek Piastowski i rzeźba wołów umieszczona na murach obronnych. Nade wszystko jednak gmina jest przyjazna rowerzystom, ma ponad 200 km tras o różnym stopniu trudności. Jedna z najpopularniejszych prowadzi z Wołowa do Lubiąża (14 km), gdzie znajduje się największy w Europie pocysterski zespół klasztorny.
Samorząd Wołowa zapewnia coraz bogatszą sieć ścieżek rowerowych. Są m.in. drogi szutrowe, leśne i asfaltowe. Ostatnio zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej nr 338, a do użytku zostanie oddana miejska sieć ciągów pieszo-rowerowych o długości ok. 4 km. Inwestycja pozwoli skomunikować dworzec PKP ze ścieżką rowerową Wołów – Lubiąż. Są tam zadaszone wiaty postojowe z miejscem na odpoczynek, oświetleniem oraz stojakami rowerowymi.
Trasy mają różny stopień trudności, a ich główny atut to sąsiedztwo z przyrodą. W samym Lubiążu turyści mogą skorzystać ze ścieżki przyrodniczej wokół rezerwatu Odrzyska. 3-kilometrowa trasa obejmuje przystanki Borsucze Nory, Starorzecze oraz Rzekę Odrę w otoczeniu lasów łęgowych.
Rowerowy Szlak Odry to kolejna, ponadregionalna trasa wpisana w międzynarodową sieć szlaków dziedzictwa kulturowego Greenways. Prowadzi z Wrocławia do Głogowa przez Dolinę Odry. Leśne Wydmy kierują nas do Dębna, z kolei żółty szlak stanowi pętlę rekreacyjną wokół Wołowa i nadaje się na rodzinne weekendowe wyprawy. Można dotrzeć do miejscowości Wrzosy, gdzie największą atrakcją jest rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy, wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy.
Gmina Wołów wraz z Miliczem, Obornikami Śl., Prusicami, Trzebnicą, Wisznią Małą oraz Żmigrodem tworzy Dolnośląską Krainę Rowerową, uczestnicząc w projektach Dolnośląska Autostrada Rowerowa i Cyklostrada Dolnośląska. Więcej na www.wolow.pl.