- Wrocław został podzielony na kilkadziesiąt stref pomiarowych. Obecnie na terenie miasta działa ponad 100 zaawansowanych urządzeń monitorujących parametry sieci, takie jak: ilość przepływającej wody, ciśnienie wody w poszczególnych strefach, anomalie ciśnienia takie jak uderzenia hydrauliczne oraz jakość wody w sieci wodociągowej - mówi Martyna Bańcerek, z MPWiK
Platforma w czasie rzeczywistym analizuje dane i wykrywa tzw. „ukryte wycieki” - jeden z najbardziej problematycznych rodzajów awarii. Dzięki temu Wrocław osiągnął poziom strat wody osiągając wynik 8,2 %, co plasuje MPWiK w czołówce europejskich firm wodociągowych, pod względem efektywności zarządzania wodą. SmartFlow umożliwia wizualizację całego obszaru miasta na jednej, przejrzystej platformie. Dane o sieci wodociągowej są dostępne w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia analizę nawet najbardziej złożonych parametrów. Pozwala to: szybko wykrywać i lokalizować wycieki (na podstawie anomalii w przepływie i ciśnieniu), zapewnić stabilną pracę sieci przez utrzymanie optymalnych poziomów ciśnienia i odpowiednią konserwację infrastruktury, chronić jakość wody dostarczanej odbiorcom, minimalizować ryzyko awarii urządzeń pomiarowych.
W efekcie takie podejście przekłada się na wyższą jakość usług wodociągowych, ograniczenie strat wody oraz skuteczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia i nieprawidłowości.
Dzięki SmartFlow wrocławskie MPWiK nie tylko minimalizuje straty wody, ale także optymalizuje działanie sieci wodociągowej, podnosząc jakość usług dla mieszkańców.