Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To będzie duże wydarzenie artystyczne na wrocławskim Rynku. 1 sierpnia w 80.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wrocławianie zobaczą w sercu miasta widowisko artystyczno-muzyczne, które będzie hołdem bohaterom, których wielu po wojnie osiedliło się w stolicy Dolnego Śląska.

Na Rynku będzie wielkie widowisko

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00, na wrocławskiej Promenadzie Staromiejskiej przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające zryw sprzed 80 lat. – Stamtąd nastąpi przejście na Rynek, gdzie Centrum Historii Zajezdnia i Urząd Miasta organizują dla wrocławian i turystów widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Inscenizacja zatytułowana „Godzina W Obrazach” ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura – mówi Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajezdnia.

Całość wykonana będzie przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołują historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni.

Usłyszymy aranżacje tak znanych utworów, jak np. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”. Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective.

Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś. Początek koncertu o godz. 19. Wstęp wolny.

Wrocław – Warszawa wspólna sprawa

Organizatorzy z Centrum Historii Zajezdnia chcą w ten sposób pokazać młodszym mieszkańcom naszego miasta związków Wrocławia z Powstanie Warszawskim. Pamięć o zmaganiach z okupantem, o daninie krwi, jaką złożyli żołnierze Armii Krajowej oraz cywilni mieszkańcy Warszawy jest obecna również i dziś. Szacuje się, że kilka tysięcy mieszkańców stolicy zostało po upadku Powstania Warszawskiego wywiezionych przez Niemców do zlokalizowanych w ówczesnym Breslau i okolicach filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen czy obozów pracy. Około 300 osiedliło się po II wojnie światowej w stolicy Dolnego Śląska, włączając się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne miasta.

Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia – moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku ratunku przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki…

Źródła: CHZ