Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w XX wieku w Europie wrócił właśnie do Wrocławia. Do 29 grudnia będzie można go oglądać w Muzeum Narodowym.

Korona skarb średzki

Odkryty przypadkowo w 1988 roku na wysypisku śmieci w Środzie Śląskiej średniowieczny zbiór czeskich klejnotów koronnych robi piorunujące wrażenie. Najcenniejszym jego eksponatem jest kobieca korona ślubna. Jedyna w swoim rodzaju, złota, obsypana klejnotami. To jedna z najpiękniejszych tego typu ozdób w Europie. Warto się przyjrzeć niezwykle pięknym orłom zdobiącym koronę, dwa z nich podobnie jak jeden kwiaton zostały odzyskane później niż odkryto koronę. Wyjątkowy skarb przeszedł kilka lat temu rekonstrukcję i teraz można go podziwiać w pełnej krasie.

Bezcenna jest także średniowieczna kolista zapona. Służyła zapewne do spinania ceremonialnych szat koronacyjnych. Powstała w południowych Włoszech w XIII wieku. Składa się ona z dwóch okręgów z wkomponowanym centralnie równoramiennym krzyżem. W centrum znajduje się owalna kamea z chalcedonu, z przedstawieniem orła. Dookoła kamei oraz na zewnętrznych okręgach osadzone granaty, szmaragdy i perły mocowane na sztyfty zwieńczone małymi granatami.

Skarb uzupełniają zawieszki, zapinki, pierścienie.

Klejnotom wystawionym w Muzeum Narodowym towarzyszy wystawa „Bankierzy króla” prezentująca zagadnienia związane z historią skarbu. Poświęcona jest dziejom średzkiej społeczności żydowskiej i jej kontaktom z dworem królewskim Karola IV. Przybliża intrygujące kwestie związane z okolicznościami, w jakich bezcenne zabytki, wśród których jest XIV-wieczna kobieca korona ślubna, trafiły na Śląsk i ukryte czekały ponad pięćset lat na odkrycie.

Źródła: Muzeum Narodowe