Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na tę informację mieszkańcy Sępolna trochę czekali, ale udało się! Spółka Wrocławskie Mieszkania wyłoniła wykonawcę, który stworzy miejsca zbiórki odpadów na tym przepięknym, historycznym osiedlu.

Sępolno jest piękne od zawsze, a teraz będzie jeszcze piękniejsze.

Za kwotę ponad 2,25 mln zł powstanie w pierwszym etapie 18 nowoczesnych osłon śmietnikowych. Docelowo w części południowej będzie ich 55! O terminie rozpoczęcia prac poinformujemy niebawem.

Nowoczesne rozwiązania pojawią się przy ul. Nulla 3, 4, 19, 24, 26; Potebni 3,19, 20, 31, 32; Becka 4 i 12; Kasprzaka 2, 19 i 20 oraz Okrzei 3, 4 i 19.

Projekt budowy wiat na Sępolnie był skomplikowany, bo ze względu na historyczną i gęstą zabudowę wymagał licznych uzgodnień oraz pozwoleń zarówno od organów administracyjnych, jak i operatorów sieci. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę i pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wrocławskie Mieszkania mogły jednak ogłosić przetarg.

W większości będą to wiaty porośnięte zimozielonym pnączem, przez co bardziej mogą przypominać pergole niż śmietniki. Będą w nich gromadzone odpady bytowe i zielone. Na zewnątrz wiat planowane jest ustawienie pojemników typu „dzwon”. W sześciu lokalizacjach będą również zamontowane pojemniki podziemne (każdy o pojemności 3 tys. litrów) w postaci żelbetowych silosów ze stalowymi zbiornikami na odpady.

- To coraz częściej stosowane rozwiązanie. Zakopane w ziemi pojemniki nie nagrzewają się jak te tradycyjne, dzięki czemu śmieci nie fermentują i nie wydziela się nieprzyjemny zapach – podkreśla Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań.

Jeśli zachowa się porządek wokół śmietnika, odpady nie ściągną szczurów. Takie śmietniki sprawdzają się już przy ul. Brzeskiej, Prądzyńskiego i Traugutta. Poza tym podziemne śmietniki nie wiążą się z dodatkowymi opłatami dla mieszkańców. Śmieciarki z żurawiem, dostosowane do wywozu odpadów zgromadzonych w tego typu pojemnikach, jeżdżą już po mieście.

Dodajmy, że zanim powstanie miejsce na zbiórkę śmieci w technologii pojemników podziemnych lub półpodziemnych, należy zbadać próbki gruntu, uwzględnić podziemną infrastrukturę wodnokanalizacyjną, ciepłowniczą itp.

Przed takim właśnie wyzwaniem stanęły Wrocławskie Mieszkania, planując wielki porządek na Sępolnie. Projektujący osiedle w latach 20. zeszłego wieku nie mogli przewidzieć, że w przyszłości na rodzinę będą przypadały po dwa samochody i że rodzina może wytworzyć rocznie nawet tonę odpadów…

Źródła: Wrocław