Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jutro, w czwartek, na terenie miasta zaczną działać Przystanki Ciepła. 17 miejsc, w których można się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. Przystanki będą ogólnodostępne, choć przede wszystkim mają służyć osobom dotkniętym skutkami kryzysu energetycznego. Przy okazji stworzą możliwość zapoznania się z ofertą animacyjno-kulturalną Wrocławia.

Przystanki są ogólnodostępne, choć powstały z myślą o osobach dotkniętych skutkami kryzysu energetycznego.

Nadchodząca zima grozi zjawiskiem tzw. ubóstwa energetycznego. To właśnie osoby o najniższych dochodach i z niepełnosprawnościami, a także seniorzy mogą najbardziej odczuć skutki nadchodzącego kryzysu w tym zakresie.

- Traktujemy te miejsca trochę jak takie „czujniki”. Dzięki Przystankom Ciepła będziemy wiedzieć jak kształtuje się sytuacja i monitorować te miejsca. Będziemy sprawdzać czy mieszkańcy z nich korzystają. Co najważniejsze, jeśli by się okazało, że sytuacja kryzysowa rozwinie się, jeśli będzie coraz więcej osób potrzebujących pomocy, to jesteśmy w stanie ten system rozwinąć, tworzyć kolejne miejsca, kolejne przestrzenie – zapewnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w UM Wrocławia.

Przystanki Ciepła zostały utworzone w filiach bibliotek, Centrach Aktywności Lokalnej, instytucjach kultury, dziennych domach pomocy społecznej czy placówkach fundacji. To wyznaczone, ogrzane i przyjazne miejsca oferujące herbatę, możliwość poczytania książki czy gazety.

- Jeden z Przystanków Ciepła znajduje się właśnie u nas w Sektorze 3. To miejsce, gdzie możemy wspólnie spędzić czas, integrować się. Być może te osoby, które przyjdą się zagrzać, zainteresują się także działalnością społeczną i będą chciały uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych na miejscu – zaznacza Grzegorz Tymoszyk, koordynator Sektora 3.

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzieli także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami Przystanków Ciepła, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

- Pracownicy socjalni MOPS-u pozostaną w kontakcie z operatorami Przystanków Ciepła. Będą stale odwiedzać te miejsca i pomagać koordynatorom, a w trudnych czy kryzysowych sytuacjach reagować – mówi Michał Szydłowski, zastępca dyrektora MOPS-u.

17 Przystanków Ciepła zaczyna swoje funkcjonowanie w czwartek. Jeśli taka forma pomocy będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem mieszkańców, miasto ma przygotowane kolejne, rezerwowe miejsca. - Jest to pomysł wrocławskiej Lewicy realizowany wspólnie z miastem i za to dziękuję. Mam nadzieję, że zima okaże się łagodna i mieszkańcy nie będą ich potrzebowali. Ale chcemy być gotowi – dodaje Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Każdy z Przystanków Ciepła będzie funkcjonował w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu. Obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania. Każda osoba przebywająca w Przystanku Ciepła zobowiązana jest do przestrzegania regulaminu.

Źródła: Wrocław