Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zamiast kary ograniczenia wolności – prace społeczne na rzecz miasta. To unikatowy w skali kraju projekt realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji wspólnie z Sądem Okręgowym we Wrocławiu. Skazani pracują nieodpłatnie na rzecz szkół, przedszkoli, schroniska dla zwierząt, rad osiedli czy organizacji kościelnych.

Wartość prac w zeszłym roku wyniosła ponad 2 miliony złotych.

- To, co realizujemy we współpracy z wrocławskim wymiarem sprawiedliwości i Wrocławskim Centrum Integracji, to nasz powód do dumy. Wrocław, jako jedno z zaledwie dziesięciu miast na świecie, jest miastem Sprawiedliwości Naprawczej. Dzięki temu, rękami osób skazanych, z wrocławskich ulic znikają wulgarne i nienawistne napisy, nawet 3 tysiące rocznie - podkreśla Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

W ostatnich dniach wyróżnienia odebrały podmioty, które organizują prace społeczne dla osób skazanych. We Wrocławiu jest 140 takich, które przyjmują osoby skazane za drobne przestępstwa i umożliwiają im odpracowanie wyroku. To tysiące metrów kwadratowych uporządkowanych trawników, tysiące umytych okien, kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych… Wartość tych prac, tylko w 2022 roku, wyniosła ponad 2 mln złotych.

- Prace społeczne to ważny element działalności schroniska. Osoby, które odpracowują u nas wyroki, bardzo często pracują później jako wolontariusze. Na początku współpraca bywa trudna, ale potem to zwykle bardzo przydatni pracownicy - mówiła Lidia Salata, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierzat we Wrocławiu.

Organizacją pracy skazanych na rzecz Wrocławia zajmuje się Wrocławskie Centrum Integracji.

Źródła: Wrocław