Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

19 listopada minęło tysiąc dni od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wrocław od pierwszych dni konfliktu stał się schronieniem i wsparciem dla dziesiątek tysięcy uchodźców. Dziś traktują oni nasze miasto jak swój drugi dom.

Wrocław zrobił wiele, by nowi mieszkańcy miasta z ukraińskimi korzeniami mogli tu pracować, uczyć się i czuć jak w domu.

W 2022 roku, gdy wybuchła wojna, przez Wrocław przewinęły się aż 334 tysiące osób z Ukrainy. Miasto zaangażowało się w kompleksową pomoc, od organizacji zbiórek po wsparcie w zakresie edukacji, zatrudnienia i integracji.

- Od tysiąca dni pokazujemy, że solidarność to coś więcej niż słowo – to konkretne działania. Dziś, kiedy Ukraina wciąż walczy o swoją niepodległość, Wrocław pozostaje jej wiernym sojusznikiem - mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Szacuje się, że obecnie w mieście mieszka ok. 180 tysięcy osób z Ukrainy, w tym 100 tysięcy w stolicy Dolnego Śląska mieszkało jeszcze przed wojną. We wrocławskich szkołach aktualnie uczy się ponad 11 tysięcy uczniów z Ukrainy. Ogromnym wsparciem we wdrażaniu dzieci i młodzieży w polskie realia szkolne są oddziały przygotowawcze - to specjalne klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. We wrocławskich szkołach działa teraz 21 takich oddziałów.

Uczniowie ukraińscy we wrocławskich szkołach mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, w tym także osób pochodzących z ich rodzinnego kraju. W placówkach edukacyjnych przewidziano etaty dla 31 nauczycieli oraz 43 asystentów międzykulturowych i pomocy nauczyciela.

Od początku wojny Wrocław wspierał także zatrudnianie obywateli Ukrainy. Powiatowy Urząd Pracy wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej uruchomiły procedurę zbierania ofert pracy dla uchodźców. W tym newralgicznym czasie uruchomiono także specjalny punkt informacyjny przy PUP.

- Obywatele Ukrainy mogą liczyć nie tylko na oferty pracy, ale również na aktywizację zawodową, m.in. rozwijanie własnych umiejętności lub przekwalifikowanie. Od momentu wybuchu wojny przez nasz rynek pracy przewinęło się już ponad 150 tysięcy obywateli Ukrainy. Obecnie zatrudnionych jest ponad 80 tys. - tłumaczy Magdalena Okulowska, prezes ARAW S.A.

Do tej pory, w ramach pracy wrocławskiego Wydziału Spraw Obywatelskich, uchodźcom z Ukrainy nadanych zostało ponad 97 tys. numerów PESEL, co pozwala Ukraińcom na korzystanie z usług takich jak pomoc społeczna czy opieka zdrowotna.

Źródła: Wrocław