Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To będzie wielkie wydarzenie muzyczne. 26 czerwca w niedzielę na wrocławskim Rynku odbędzie się niezwykły koncert przypominający twórczość Andrzeja Waligórskiego. Impreza jest za darmo.

To będzie święto dla fanów wybitnego artysty związanego z Wrocławiem

10 maja 2022 roku minęło 30 lat od śmierci Andrzeja Waligórskiego. Poety, satyryka, dziennikarza, twórcy radiowego „Studia 202”, które od 1956 roku nieprzerwanie bawi słuchaczy. Andrzej Waligórski jest autorem felietonów, wierszy, skeczy, piosenek i fraszek.

To dlatego koledzy i przyjaciele artysty będą go wspominać, recytując i śpiewając utwory. Wśród nich nie zabraknie tworzących dzisiaj audycję „Studio 202” autorów: Leszka Niedzielskiego, Jerzego Skoczylasa i Stanisława Szelca. Na scenie zobaczymy syna Andrzeja Waligórskiego - Marka oraz jego wnuka - Mateusza. Kilka słów powie o patronie koncertu nieoceniony profesor Jan Miodek. Teksty patrona zaśpiewają Aleksander Grotowski i Jacek Telus. Będą też wielkie gwiazdy polskiej sceny: Ewa Bem, Anna Jurksztowicz, Krzysztof Kiliański i Ryszard Rynkowski.

Wystąpią Aga Damrych i Marta Dzwonkowska, pojawią się wrocławscy seniorzy ze specjalnie przygotowanym na tę okazję programem. Zagra doskonała Orkiestra KW Policji pod batutą Andrzeja Witiwa i zespół renomowanych instrumentalistów pod wodzą kierownika muzycznego koncertu Romana Hudaszka. Nad całością organizacyjnie będzie czuwał sprawdzony w bojach Marek Łaciak.

Ci, którzy znają twórczość Andrzeja Waligórskiego, z pewnością się wzruszą i po raz kolejny serdecznie uśmieją. Zaś ci, którzy teksty Waligórskiego usłyszą po raz pierwszy, poznają go, pokochają i zobaczą jak wielką i niebanalną był osobowością.

– Mój ojciec, mimo że nie urodził się we Wrocławiu, był z tym miastem bardzo związany. Cieszę się, że pamięć o nim trwa, a kolejne pokolenia mieszkańców miasta poznają jego twórczość – mówi Marek Waligórski.

Początek koncertu zaplanowano na godz. 17.

To nie koniec atrakcji. Jeden z nowych wrocławskich tramwajów Moderus Gamma zyska imię artysty. Będzie to pierwszy wrocławski tramwaj z trzycyfrowym numerem bocznym - 202 nawiązującym do „Studia 202”. Uroczyste wydarzenie w niedzielę o godz. 15 przy przystanku Opera. – Cieszę się, że nowe wrocławskie tramwaje mają swoich patronów zasłużonych dla miasta, istotnych dla lokalnej społeczności. To ważne postaci ze świata sportu czy kultury, łączące różne grupy społeczne. Andrzej Waligórski świetnie się w tę ideę wpisuje. Dzięki temu tramwajowi jego satyryczne teksty, cięty język felietonów, niebanalna poezja będą mogły znów mocniej zaistnieć w świadomości wrocławian – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. -

W niedzielę także przy ul. Ofiar Oświęcimskich 21 odsłonięty zostanie także krasnal dedykowany Waligórskiemu. W kamienicy mieściła się kiedyś kawiarnia U Dreptaków - nazwa jest parafrazą jednego ze skeczów poety.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław