Dla grup szkolnych Hydropolis przygotowuje łączoną ofertę zwiedzania wystawy i interaktywnych warsztatów edukacyjnych. Zajęcia ruszają z początkiem roku szkolnego i będą prowadzone od poniedziałku do piątku do czerwca 2025 r.
– Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis to bogata wystawa, gdzie każdy eksponat, interaktywna instalacja czy dotykowy ekran przybliża nam zagadnienia związane z wodą. Równie ważną częścią są warsztaty dla uczniów. Przekazują wiedzę w sposób doświadczalny, żeby nie tylko lepiej objaśnić skomplikowane zjawiska, ale by rozbudzić w uczniach ciekawość – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK, do którego należy Hydropolis.
W roku szkolnym 2023/2024 z oferty edukacyjnej Hydropolis skorzystało niemal 10 000 uczniów. Warsztaty są przewidziane dla grup zorganizowanych. Ich tematyka odpowiada wiekowi uczniów i realizuje podstawy programowe. Nikt nie będzie się nudził.
Na najmłodszych, w wieku przedszkolnym czeka niesamowita podróż w czasie - od ery dinozaurów po współczesność. Dzieci dowiedzą się, jak wyglądały organizmy żywe zanim człowiek pojawił się na Ziemi, pobawią się w archeologów i stworzą gipsowe odlewy prehistorycznych skamielin.
Z kolei uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych przekonają się, w jaki sposób chmura może unosić się na niebie. W trakcie warsztatów o pogodzie poznają zjawiska meteorologiczne i sami będą przewidywać pogodę. Odkryją, jak powstaje tęcza i stworzą jej laboratoryjną wersję.
Dla kolejnej grypy wiekowej z klas 4-6 szkół edukatorzy przygotowali zajęcia związane z powietrzem. Z czego składa się ta mieszanina gazów i jakie ma właściwości? Ciekawe doświadczenia i reakcje chemiczne pozwolą przeanalizować wpływ różnych czynników na powietrze, którym oddychamy.
Spośród wszystkich ciał niebieskich Układu Słonecznego jedynie na Ziemi woda występuje w trzech stanach skupienia. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, z którymi uczniowie klas 7-8 zapoznają się podczas warsztatu przygotowanego specjalnie dla nich. – Przekonają się, jaki wpływ na procesy przemiany ma temperatura, ciśnienie, a nawet... sól. Przeprowadzą doświadczenia i dowiedzą się, czy woda zawsze wrze w 100 stopniach Celsjusza, a także dlaczego pociąg jadąc po torach stuka – wylicza Emilia Tomkiewicz, edukatorka z Hydropolis.
Natomiast uczniowie szkół średnich na warsztat wezmą produkty spożywcze i sprawdzą, co w sobie kryją. Pod lupą znajdą się m.in.: słonecznik, ziemniaki i jabłka. Młodzież przygotuje próbki do badań i przeprowadzi reakcje wykrywania podstawowych makroelementów w pożywieniu. Zaobserwują, czym różnią się tłuszcze zwierzęce od tłuszczów roślinnych oraz na czym polega denaturacja białek.
Warsztaty trwają około 45 minut, a prowadzą je przewodnicy i edukatorzy z Hydropolis. Zgłoszenia grup online dokonuje nauczyciel pod adresem: rezerwacje@hydropolis.pl Warsztaty są odpłatne i najczęściej łączone ze zwiedzaniem Hydropolis.