Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kolejne sensacyjne narodziny we wrocławskim zoo! W ptaszarni wykluły się papużki ostrosterne. W sumie mamy 5 piskląt - trojkę rodzeństwa (na zdjęciu) oraz dwa jedynaki

Papużki ostrosterne to niezwykle rzadkie już ptaki. Zostały odkryte w XVIII wieku

Te rodzaj papug mierzy około 25 cm długości. W ich ubarwieniu u dorosłych osobników dominuje kolor zielony, młode są jednak pstrokate z czasem piórka stają się bardziej jednolite. Na wolności te piękne ptaki żyją w południowo-wschodniej Australii i na Tasmanii. Większość czasu spędzają na eukaliptusach i specjalizują się z roznoszeniu nasion tych drzew.

To prawdziwe powietrzne rakiety. Mogą rozwijać w locie prędkość powyżej 100 km na godzinę. To tym samym najszybsze papugi świata.

Papużka ostrosterna to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że w naturze pozostało około 1000-2500 dorosłych osobników, a ich populacja z roku na rok maleje. Naukowcy oceniają, że przy obecnym trendzie mogą wyginąć do 2031 roku. Dlatego każde narodziny tych pięknych ptaków są tak bezcenne. Hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych może być jedynym ratunkiem dla tego gatunku.

Źródła: ZOO Wrocław