Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Livi ma rok. Przyjechała właśnie do wrocławskiego zoo z Niemiec. W ogrodzie liczą, że młoda panda mała przypadnie dorodnemu kawalerowi gustu Rufusowi, który ostatnio był sam na wybiegu. Jest starszy, ale nadal może być ojcem.

Panda mała nowa samica w zoo

To gatunek zagrożony wyginięciem w naturze, ich populacje szacuje się na mniej niż 10 tysięcy osobników i każde młode urodzone w ogrodzie jest wydarzeniem. Pandom nie przeszkadza różnica wieku tak więc jest szansa na małe pandki we wrocławskim zoo. Ciąża u tych zwierząt trwa do 150 dni i w miocie przychodzi na świat nawet do 5 młodych. Pandy rude w zoo można zobaczyć w pobliżu Dziecińca i Odrarium. Podobnie jak biało-czarne pandy wielkie (tych w naszym zoo nie zobaczycie), pandy rude są gatunkiem chrupiącym bambus. Różni je to, że dla pand wielkich bambus stanowi 100 procent diety, a dla rudych około 95. W ogrodzie najchętniej jedzą owoce: jabłka, banany czy winogrona, które mogą dostawać jedynie w małych ilościach w celu utrzymania zdrowej diety. Potem wybierają z miski pędy bambusa, który w naturze stanowi aż zdecydowaną większość ich pokarmu.

Na wolności mieszkają w Azji. Zasięg występowania pandy rudej obejmuje tereny południowych Chin, północno-wschodnich Indii, Nepalu i północną Mjanmę. Żyje ona w lasach klimatu umiarkowanego najwyższych gór świata - Himalajów. Spotyka się ją na wysokości od 2200 do 4800 m n.p.m. W Chinach jest nazywana ognistym lisem i jest zabijana m.in. z powodu jej pięknego futra. Z ogonów tych zwierząt robione są …kapelusze.

W Nepalu i Indiach jest też chwytana i trzymana jako zwierzę domowe. Zagraża jej także wylesianie i konkurencja ze strony zwierząt udomowionych.

We wrocławskim zoo wybieg dzielą z jelonkami czubatymi, z którymi nie mają zbyt wielu interakcji. Akceptują swoich sąsiadów i raczej nie wchodzą im w drogę, gdyż większość dnia spędzają na wysokich drzewach. Tam też wypatrujcie Livi.

Źródła: ZOO Wrocław
Tags:
  • ZOO