Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To będzie kolejna zielona rewolucja we Wrocławiu! Tym razem w samym sercu miasta ma zwiększyć się liczba drzew i to w samym Rynku!

Na zachodniej pierzei Rynku mają pojawić się za rok drzewa

O większą liczbę zieleni zabiegali mieszkańcy. Dzięki drzewom obniży się temperatura, a w upalne dni będzie można w ich cieniu znaleźć schronienie. Zgodzili się z tym urzędnicy, którzy wprowadzają gdzie tylko mogą zieleń w zabytkowe przestrzenie i reagują w ten sposób na zmiany klimatu. Historycznie w Rynku o drzewach można znaleźć informacje w dokumentach z XVIII wieku. Dzięki temu wojewódzki konserwator zabytków przyjaźnie spojrzał na koncepcję wprowadzenia większej liczby zieleni szczególnie na placu Gołębim, czyli zachodniej pierzei wrocławskiego Rynku, a także w miejscu dawnego odwachu, czyli po stronie zachodniej od pomnika Fredry.

W tej pierwszej lokalizacji drzewa po zachodniej stronie placu Gołębiego byłyby nowością, bowiem w XX wieku tu nie rosły, bo jeździł tędy całe lata tramwaj. – Proponujemy tu szpaler. Na etapie projektowania, które planujemy ogłosić, przekonamy się ile drzew możemy tu zmieścić. Może kilka może kilkanaście. Obecnie w Rynku mamy ich 26. Chcemy, aby w sumie rosło tu 40 drzew. Gatunek ustalimy. Niewykluczone, że mogłyby być to glediczje, dodatkowo obsadzone bylinami i trawami – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W drugim miejscu natomiast drzewa byłyby uzupełnione. Obecnie rosną tam niewielkie klony kuliste, kiedyś dominowało tu drzewo przyjaźni polsko-czechosłowackiej wycięte w 1996 roku. Ta lokalizacja to z kolei dla dendrologów to duże wyzwanie, ponieważ jeszcze wcześniej w tym miejscu w czasach PRL była tu stacja benzynowa i grunt choć już wiele razy wymieniany cały czas nie jest zbyt przyjazny dla roślin. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje wymienić klony kuliste rosnące w Rynku na nowe drzewa, taki sam zabieg czeka drzewa na jednej z najważniejszych ulic Wrocławia - Świdnickiej.

– Klony kuliste, które tu rosną maja już swoje lata. To w warunkach miejskich ich schyłkowe lata życia, dlatego chcemy wymienić je na okazałe drzewa dopasowane do tego miejsce – zapewnia Jacek Mól. Przypomnijmy, że trwa wielkie zazielenienie innego historycznego placu - Nowy Targ. Jeszcze wiosną pojawi się tu 63 tysiące roślin!

Źródła: ZZM