Inwestycja będzie kosztować ponad 89,3 miliona złotych! To najwyższa kwota w historii jaką Wrocław zapłacił za budowę placówki oświatowej. Wykonawcą zadania jest Mirbud ze Skierniewic, jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Ta grupa kapitałowa osiąga przychód 3,5 miliarda złotych rocznie.
– To będzie kolejna tak duża inwestycja edukacyjna w mieście. Wiem, jak na ten zespół szkolno-przedszkolny czekali mieszkańcy ul. Zwycięskiej i okolic – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Zespół szkolno-przedszkolny powstanie na działce o powierzchni 3,3 hektara, która miasto kupiło od Agencji Mienia Wojskowego. – W szkole znajdzie miejsce dla 1000 dzieci. Dla ich potrzeb wybudowane zostaną 33 sale lekcyjne, 4 pracownie komputerowe, 5 pracowni z zapleczami np. chemiczna czy fizyczna. W obiekcie pojawi się miejsce dla: pielęgniarki, logopedy, pedagoga, psychologa, stomatologa. Powstanie 5 świetlic szkolnych, biblioteka multimedialna z czytelnią – wylicza prezydent.
Dzieci będą miały do dyspozycji blok żywienia z kuchnia przygotowującą posiłki na miejscu, blok sportowy, a w nim dwie sale gimnastyczne oraz dodatkowa salka do gimnastyki korekcyjnej. W większej sali znajdzie się miejsce na scenę z widownią na antresoli. Wybudowane zostanie tu boisko ze sztucznej trawy dla młodych piłkarzy, boisko wielofunkcyjne z bezpiecznej nawierzchni, siłownia zewnętrzna, place zabaw, polana rekreacyjna, ogródek warzywny. W placówce znajdzie miejsce także kolejne wrocławskie przedszkole dla 200 dzieci. Tutaj planowanych jest 8 sal, przy każdej sali łazienka dla maluchów, magazyn na leżaki czy pomoce dydaktyczne. W obiekcie zaprojektowano salę wielofunkcyjną, a także gabinet psychologa-logopedy i wózkownię. Zespół szkolno-przedszkolny będzie ekologiczny. Instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana na dachu bloku sportowego, przed placówka pojawi się stacja ładowania dla czterech pojazdów elektrycznych, obiekt zyska zielone dachy. Uzupełnieniem będą ogrody deszczowe i muldy chłonne. Przed zespołem szkolno-przedszkolnym zaplanowano parking na 58 aut (dojazd będzie od ul. Zwycięskiej), a także 474 miejsca na rowery. Na terenie placówki nasadzone będą 224 drzewa i ponad 8 tysięcy krzewów. Zgodnie z planem inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 26 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.
Rekordowe pieniądze na oświatę
To trzecia wielka inwestycja edukacyjna realizowana za kadencji prezydenta Jacka Sutryka. Oddana do użytku została już nowoczesna szkoła przy ul. Asfaltowej dla 1000 dzieci. W tej placówce 200 maluchów znalazło miejsce w przedszkolu. Trwa budowa podobnego obiektu na ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Tu też 1000 dzieciaków będzie uczyć się w klasach od 1 do 8, a 200 dzieci znajdzie miejsce w przedszkolu. Obie placówki kosztują razem blisko 140 milionów złotych. Wydatki na oświatę i edukację to największa pozycja w budżecie miasta. W 2024 roku to przeszło 2,33 mld zł, a warto dodać, że rządowa subwencja na ten cel pokrywa zaledwie połowę kwoty. Od 2019 roku na szkoły, przedszkola i ich funkcjonowanie miasto przeznaczyło ok. 9,1 mld zł, m.in. budując lub rozbudowując w tym czasie oświatowe placówki.