Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Firma Fortum rozpoczyna w sobotę 24 czerwca przebudowę ciepłociągu na ul. Kazimierza Wielkiego. Kierowców czekają poważne zmiany w organizacji ruchu w samym sercu Wrocławia. Prace realizowane przez ciepłowników mają się zakończyć w wakacje.

Zmiany od 24 czerwca do końca lipca

Prace będą prowadzone w dwóch etapach. W pierwszym ciepłownicy wejdą na jezdnię południową od ulicy św. Mikołaja do ul. Krupniczej oraz od ulicy Zamkowej do ul. Wierzbowej. Prace tu potrwać mają do końca lipca. Kierowcy będą jeździć w tym czasie tylko po jednym pasie po stronie północnej! Jadąc od strony mostu Pomorskiego Nowym Światem w kierunku ul. Krupniczej kierowcy będą musieli skierować się w ulicę św. Mikołaja, zawrócić przed placem Jana Pawła II i wjechać w ul. Ruską. Ruch na ul. Szewskiej od Ofiar Oświęcimskich do Kazimierza Wielkiego zostanie odwrócony. Kierowcy jadący z z ul. Widok będą mogli tylko skręcić w prawo.

Drugi etap zaplanowano w sierpniu i początku września. W tym czasie będą prowadzone prace od ul. Krupniczej do Zamkowej. W związku z pracami realizowanymi przez Fortum od 24 czerwca 2023 roku planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowych K, 243, 245, 247, 248, 253 i 257. Autobusy linii K i kursy nocne linii 247, 248 i 257 jadące od strony Karłowic lub Różanki w kierunku Dworca PKP, od ulicy Nowy Świat pojadą objazdem przez ulicę świętego Mikołaja, plac Jana Pawła II gdzie zawrócą i dalej ulicą Ruską do ulicy Kazimierza Wielkiego. Kursy nocne linii 243, 247, 248, 253 i 257 jadące w kierunku ulicy Legnickiej lub Karłowic, od ulicy Świdnickiej pojadą objazdem przez ulicę Kościuszki, Kołłątaja, Skargi i plac Dominikański do ulicy Kazimierza Wielkiego z pominięciem przystanku „Renoma”. Podczas prac ruch tramwajowy będzie się odbywał bez zmian.

– Do inwestycji w ul. Kazimierza Wielkiego przygotowywaliśmy się od dwóch lat. W tym celu wykonaliśmy kontrolne odwierty, aby sprawdzić otoczenie ciepłociągu i zidentyfikować ewentualne bariery w przeprowadzeniu inwestycji – zapewnia Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum. – Wakacje to najlepszy moment na tego typu inwestycje latem czasowe wyłączenia ciepła nie stanowią tak dużego problemu, warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu przeprowadzeniu prac a natężenie ruchu jest znacząco mniejsze.

Wartość inwestycji realizowanej przez Fortum to ponad 20 mln zł, z czego blisko 2,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymieniany odcinek obejmuje ponad 1 kilometr i jest ostatnim w obrębie Kazimierza Wielkiego pracującym w starym systemie. Sieć ciepłownicza w tym rejonie służyła wrocławianom przez ostatnich 60 lat. – Czas ją wymienić - w przeciwnym przypadku zimą groziłyby nam awarie i przerwy w dostawie ciepła – kończy Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Źródła: Fortum