Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Trwa projektowanie przebudowy ulicy Ruskiej od ul. Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego. Ten fragment historycznej ulicy Wrocławia zmieni się nie do poznania! Przy dawnej bramie Ruskiej na wysokości ul. Psie Budy można zobaczyć wystawę z wizualizacjami przebudowy.

Ulica Ruska ma zmienić się nie do poznania

– Chcemy, aby ulica Ruska ma być zielona i niebieska! To historyczny trakt prowadzący od zachodu do serca Wrocławia i zasługuje na remont. Idąc z duchem czasu planujemy, aby wprowadzić tu możliwie jak najwięcej zieleni. Zakres opracowania dokumentacji projektowej obejmuje odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego. To 160 metrów historycznej trasy, na której chcemy, aby rosło kilkadziesiąt drzew. Chcielibyśmy posadzić tu także pnącza formujące zielone ściany. Możliwie jak najwięcej wód opadowych zgromadzić na miejscu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Projekt ma być gotowy w tym roku. Był poddany konsultacjom z mieszkańcami.

Realizacja będzie możliwa po uzyskaniu dokumentacji, a co za tym idzie wyceny i zapewnieniu środków. Przy realizacji wykonawca będzie musiał się liczyć z pracami archeologicznymi w tym rejonie, ponieważ może natrafić na relikty Bramy Ruskiej, która wzniesiona została w tej części miasta w XIII wieku, a zburzona po 1807 roku. Ulica Ruska jest objęta ochroną konserwatora zabytków, więc prace projektowe muszą z nim być uzgadniane.

Ulica Ruska po przebudowie ma być znacznie bardziej przyjazna rowerzystom i pieszym. Zniknąć mają bariery architektoniczne. Kierowcy będą mogli korzystać z niej jednokierunkowo od ul. Rzeźniczej do Kazimierza Wielkiego.

– Przy skrzyżowaniu Ruskiej z ulicą Psie Budy, czyli tu, gdzie można zobaczyć wystawę planujemy miejsce spotkań. Wśród zieleni. Super by było, gdyby mieszkańcy chcieli się tu spotykać ze znajomymi, tak jak pod pręgierzem czy pod Fredrą – mówi Mariusz Konecki, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Przebudowę ulicy Ruskiej planujemy kształtować w oparciu o trzy priorytety:

- poprawę warunków środowiskowych i mikroklimatycznych ulicy poprzez rozszczelnienie nawierzchni oraz liczne nasadzenia roślinne, w różnych formach (drzewa, pnącza, struktury roślinne formujące ogródki kawiarniane).

- dostępność i bezpieczeństwo użytkowania rozumiane jako swobodne użytkowanie przestrzeni pozbawiane barier. A więc likwidujemy wszelkie potykacze, jak wysokie krawężniki, schody terenowe. Ponadto stawiamy na bezkolizyjność przestrzeni - ruch samochodowy zostaje ograniczony, a nawierzchnia, w wielu partiach ulicy zostanie wymieniona, w celu podniesienia komfortu użytkowania przez wszystkich

- poszanowanie i ekspozycję historyczną oraz kulturową miejsca poprzez podkreślenie i zachowanie osiowości ulicy oraz elementów, które świadczą o tożsamości tego odcinka ul. Ruskiej. Należną do nich: torowisko, ślady archeologiczne Bramy Ruskiej oraz nieistniejącą już historyczna linia zabudowy ul. Ruskiej, pomiędzy arkadami. O tych elementach przeszłości chcemy przypomnieć mieszkańcom i turystom poprzez wyróżniający się dobór kolorystyczny, materiałowy oraz kompozycyjny nawierzchni posadzki w miejscach świadków historii.

Źródła: Wrocławskie Inwestycje