Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dezinformacja, cyberprzemoc, cyberuzależnienia, wykluczenie cyfrowe - 200 młodych ludzi z wrocławskich szkół średnich spotykało się w Dolnośląskim Centrum Filmowym na konferencji i warsztatach, by zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami XXI wieku.

Prace nad konferencją trwały od wiosny ubiegłego roku.

Konferencja miała innowacyjny charakter – została stworzona, pod okiem ekspertów, przez wrocławską młodzież z pięciu szkół ponadpodstawowych. Ich celem było zgłębienie tematów wiążących się z wyzwaniami cyfrowego świata.

- Cyberprzemoc to chyba najczęściej przywoływane zagrożenie cyfrowego świata. Niemal 40 procent młodych ludzi w Polsce miało styczność z tym zjawiskiem, ale przecież zjawisko przemocy istnieje także w realnym świecie. Dlatego młodzież w tym temacie wspierały dwie ekspertki, psycholożki. O dezinformacji opowiadali uczniowie XV LO. Nie bez powodu, bo właśnie w tej szkole jest największa liczba klas przygotowawczych – mówiła Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Prace nad tą edycją konferencji trwały od wiosny ubiegłego roku. WCRS zaprosiło do współpracy pięcioro ekspertów, a następnie wyłoniło pięć szkół ponadpodstawowych z Wrocławia. To uczniowie stworzyli merytoryczną część pierwszego dnia wydarzenia.

- Konferencja to podsumowanie nie tylko kilkumiesięcznej pracy młodzieżowych zespołów projektowych. To także możliwość pokazania, czym w codziennej pracy zajmuje się WCRS, czyli wrocławski samorząd. Jest dla nas niezwykle ważne, że dzięki współpracy z mieszkańcami oraz partnerami społecznymi i biznesowymi możemy krzewić ideę cyfryzacji, która wzmacnia postawy prospołeczne – podkreślała Martyna Wilk, organizatorka konferencji WCRS.

Na scenie pojawili się także eksperci (dorośli, specjaliści w swoich dziedzinach), którzy przedstawili m.in. cudzoziemską perspektywę dotyczącą problemu dezinformacji w Europie („Prewencja cyfrowej propagandy” - Irina Tkeshelashvili, Team Europe). Podobnie jak przed rokiem, nie zabrakło praktycznego treningu oddechowego, który może stanowić wsparcie dla higieny cyfrowej („Spokojnie. Oddychaj” - Natalia Dul, LogoArtis). Uczestnicy poznali też wnioski z narady obywatelskiej „Jak nie dać się cyberprzemocy” (Fundacja Dom Pokoju).

Drugi dzień konferencji odbył się na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu i był przeznaczony dla nauczycieli.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w styczniu 2023 roku Była efektem wielomiesięcznej pracy realizowanej m.in. ze środków UNICEF-u, przeznaczonych na wsparcie dzieci i młodzieży uchodźczej.

Źródła: Wrocław