Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Para leniwców dwupalczastych z wrocławskiego zoo, Lenta i Apollo, doczekała się narodzin swojego pierwszego potomka!

Maluch ma kilkanaście dni

Maluch przyszedł na świat 17 lipca i choć ma blisko dwa tygodnie, wykazuje dużą aktywność. Często spaceruje po mamie i chętnie tuli się do taty. Jeszcze nie porusza się samodzielnie po wybiegu, ale w porach karmienia można go zobaczyć, jak przyczepia się do któregoś z rodziców. Mały leniwiec powoli zaczyna interesować się stałym pokarmem, ale wciąż pije mleko od mamy.

Aby poznać jego płeć, potrzebne będą specjalistyczne badania, które również pomogą zdecydować, gdzie maluch wyjedzie po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Leniwce łączą się w pary i rodzą na drzewach. Zaloty rozpoczynają się, gdy samica wykrzykuje przeraźliwy, monotonny krzyk godowy, aby dać znać samcom w okolicy, że jest gotowa. Jeśli więcej niż jeden samiec odpowie na to wezwanie, zalotnicy będą walczyć o nią, zwisając z gałęzi za nogi i machając przednimi łapami.

Leniwce dwupalczaste to stosunkowo samotne ssaki. Grupy samic zajmują czasami to samo drzewo, a młode mogą dziedziczyć rodzime terytorium po swoich rodzicach. Leniwiec pozostaje z matką od sześciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od podgatunku. Kilka leniwców może mieszkać w podobnym zakresie domowym bez konkurowania o pożywienie lub przestrzeń. Młode uczą się od matek, jakimi liśćmi należy się odżywiać. Leniwce z reguły nie są zwierzętami stadnymi i preferują życie samotnicze to jednak opiekunowie zaobserwowali, że wrocławska rodzina leniwców okazuje sobie dużo czułości. Uwielbiają razem spędzać czas, a maluch uwielbia drzemać z rodzicami, tuląc się jednocześnie do obojga! Odwiedzić leniwce dwupalczaste można we wrocławskim zoo w pawilonie małp.

Źródła: ZOO Wrocław