Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jeszcze przed wakacjami 1000 uczniów i uczennic z wrocławskich szkół podstawowych zostanie przeszkolonych w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy, kampanii edukacyjnej prowadzonej przez WCRS od 2019 roku. Działania te są też częścią programu Bezpieczny Wrocław.

Wyścig karetek, czyli praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy.

Dwa razy w ciągu roku szkolnego - jesienią i wiosną - Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy obecna jest w szkołach podstawowych. Dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych ratowników medycznych dowiadują się, że pierwszej pomocy można udzielać niezależnie od wieku. W tym roku szkolnym przeszkolonych zostanie ponad 2000 młodych ratowników, a od 2021 roku jest ich już ponad 4500.

Jedną z dziesięciu szkół, w której odbywają się szkolenia wiosennej edycji, jest SP 30, w której 23 maja przeszkolonych zostało 100 osób z czterech klas. Uczestnicy szkoleń mieli okazję nie tylko poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, ale w formie „wyścigu karetek” zaprezentować zdobytą wiedzę w praktyce.

- Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy to projekt, który nie ma końca. My nigdy nie skończymy tych szkoleń prowadzić, bo one są ciągle potrzebne - mówiła dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Dorota Feliks. A zwracając się do uczniów dodała: - Będą was dzisiaj uczyć najwyższej klasy profesjonaliści, ratownicy, którzy mają dwie niezwykłe umiejętności. Potrafią ratować życie i potrafią się z Wami podzielić tą wiedzą.

- Od 2019 roku w całym Wrocławiu przeszkolono w ramach WAPP już ponad 60 tysięcy osób i chcemy, żeby wśród tych osób było jak najwięcej uczniów i uczennic z naszych szkół. Nigdy nie wiemy, kiedy taka wiedza się przyda – dodawał zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Marcin Miedziński.

Obecnie w ramach WAPP prowadzone są trzy rodzaje szkoleń: standardowe dla osób dorosłych (przez cały rok, dwa razy w miesiącu), pierwszej pomocy pediatrycznej przeznaczone dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (dwa razy w roku) oraz dla uczniów i uczennic szkół podstawowych.

Punkty WAPP obecne są też na wydarzeniach plenerowych (np. pikniki, festyny) organizowanych i współorganizowanych przez WCRS.

W tym roku WAPP weszła także w skład programu Bezpieczny Wrocław – łączącego edukację, nowoczesne technologie oraz współpracę służb. Chodzi o budowanie bardziej odpornej i świadomej społeczności. Wspólne działania i edukacja to klucz do bezpieczniejszego Wrocławia. To wizja miasta, w którym każdy mieszkaniec czuje się bezpiecznie i jest przygotowany na wyzwania przyszłości.

Źródła: Wrocław