To będzie gigantyczna pompa ciepła. Nazwano ją Wrompa. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW - to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego. Powstaje wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.
To inwestycja w ekologię. Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 procentach na spalaniu węgla i wymaga zmian. Po uruchomieniu w 2024 roku Wrompa będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego w mieście pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania.
Wrompa jest budowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe należącej do miejskiej spółki MPWiK.
– Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego. Takie podejście z powodzeniem stosujemy w oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów jest ona w 100% samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i w ok. 60% pod względem energii elektrycznej. Podobna filozofia dbania o planetę zostanie zastosowana na terenie całego miasta. Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK.
Na inwestycji praca wre. Obecnie zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków. Z systemem ciepłowniczym zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Ma działać w ostatnim kwartale 2024 roku i wtedy ciepło ze ścieków ogrzeje część wrocławskich mieszkań.