Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zielone przestrzenie Wrocławia to w sumie ponad 12 tys. hektarów, a więc około 41 procent powierzchni miasta. Na tę wielkość składają się również parki kieszonkowe. Kolejny powstanie niebawem przy ul. Wójtowskiej.

Ul. Wójtowska na zapleczu ryneczku Psiego Pola. Tu na razie jest ściernisko, ale będzie pięknie. Park Kieszonkowy powstanie na 200 metrach kwadratowych.

Na niewielkich terenach położnych między budynkami w centrach miast lub na osiedlach coraz częściej zakładane są parki kieszonkowe. Ich koncepcja pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w dobie wieżowców oraz zwartej zabudowy koniecznym było wydzielenie niewielkich obszarów pod zielone enklawy. Pierwszy taki park, w Nowym Jorku na Manhattanie, stworzono w 1967 roku i miał powierzchnię 390 mkw.

W Polsce pierwsze parki kieszonkowe powstały w 2016 roku w Krakowie oraz Łodzi i ta forma wykorzystania niewielkiej przestrzeni miejskiej zyskuje coraz większą popularność. Również we Wrocławiu. W tym roku inwestycja taka powstanie przy ul. Wójtowskiej 1, na zapleczu ryneczku Psiego Pola. Spółka Wrocławskie Mieszkania przeprowadziła konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy zaopiniowali dobór gatunków roślin, wybierając krzewy okrywowe i pnącza.

W ciągu ostatnich czterech lat w stolicy Dolnego Śląska powstały 52 nowe parki i zieleńce. To tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, związane z nowymi działaniami inwestycyjnymi, ale także z terenami, dla których zwiększono dostępność i wprowadzono nowe funkcje rekreacyjne. Wszystkie te tereny zostały objęte bieżącą konserwacją na powierzchni blisko 100 ha.

Przykładem jest Skwer Wrocławianek, który jeszcze kilka lat temu był betonowym parkingiem. Teraz kosztem 3 mln zł jest zupełnie nowym terenem zielonym w centrum miasta. To ponad 6 tys. mkw., gdzie nasadzono 85 drzew i blisko 7 tys. innych roślin. Inny przykład to park Wojszycki, oddany do użytku w grudniu 2020 roku w okolicach ul. Oboźnej. Powstały tam nowe ścieżki, dwa place zabaw, miejsce do wypoczynku, domki dla owadów oraz oświetlenie. Posadzono tam 61 drzew i niespełna 600 krzewów.

Zieleń wdziera się również w samo centrum – dziki parking przy moście Uniwersyteckim zamienił się w mały skwerek. Wystarczyły rabaty, nad którymi górują platany, do tego ławeczki z widokiem na Odrę i zabytkowy gmach Uniwersytetu. Przy ul. Kwaśnej - klepisko na tyłach osiedlowych garaży zamieniło się w mały park. - Pracujemy także nad rozszczelnianiem betonowych nawierzchni. To np. drzewa w centrum miasta, czy pnącza na przystankach, ale

także parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice – mówi Marcin Obłoza z biura prasowego UM Wrocławia.

We Wrocławiu Zarząd Zieleni Miejskiej utrzymuje łącznie 240 zieleńców i 60 parków.

Źródła: Wrocław