Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ogródki warzywno-owocowe przy przedszkolach i szkołach przygotowywane w ramach unijnego projektu Foodshift2030 już się zielenią! Dzieci we Wrocławiu mogą doglądać pomidory, podlać ogórki, sałatę, odchwaścić poletko czy powąchać zioła.

Piękny ogródek przy przedszkolu na ul. Dębickiej

Do tworzenia przestrzeni do nasadzeń wykorzystywane są materiały biodegradowalne i pochodzące z recyklingu. Ogródki mają służyć edukacji najmłodszych i kształtować ich postawy ekologiczne. Dzieci mogą rośliny podlewać, plewić grządki z chwastów. Poznają też gatunki warzyw czy owoców.

Podczas zabawy edukacyjnej potrafią np. rozpoznać rodzaj sałaty posadzonej w skrzynkach, poznać rzodkiewkę czy poskubać szczypiorek. Piękny ogródek warzywno-owocowy powstał już w wybudowanym dwa lata temu ze środków gminy Wrocław przedszkolu przy ul. Dębickiej.

– Zielniki są zrobione z rur i kształtek PCV, a w paletach zasadzone są truskawki. Szpula po kablach służy jako stół do przygotowania sadzonek i wieszania narzędzi ogrodniczych – opowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – W tym roku w ramach projektu Foodshift2030 powstaje dziewięć takich ogródków przy wrocławskich placówkach edukacyjnych. Łączny koszt nowych ogrodów warzywnych to prawie 240 tysięcy złotych.

Warto dodać, że w latach 2020-2022 podobne ogródki zostały przygotowane w 11 placówkach oświatowych we Wrocławiu. Dzieci są z nich bardzo zadowolone i chętnie razem z opiekunami dbają o warzywa, zioła czy krzewy owocowe.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław