Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocławski Trzonolinowiec został wpisany do rejestru zabytków! To otwiera nowe perspektywy przed tym wyjątkowym budynkiem stojącym przy ulicy Kościuszki.

Trzonolinowiec jest już zabytkiem

O wpis do rejestru wnioskowała wspólnota mieszkaniowa, by w ten sposób pomóc w jego ratowaniu. W budynku na 12 piętrach są 44 mieszkania. 25 procent z nich to mieszkania komunalne. Trzonolinowiec to obiekt wyjątkowy. Wybudowany w latach 1963-67. Ten modernistyczny budynek powstał w latach 60. XX wieku. Był to architektoniczny eksperyment i ewenement na skalę światową. Jedyny budynek mieszkalny w Polsce, którego konstrukcja spoczywała na dwunastu linach, połączonych żelbetowym trzonem. Najniższe piętro zawieszone jest nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, które budowane są od dołu, trzonolinowiec budowany był od najwyższego piętra.

Jego stan techniczny po latach eksploatacji i braku remontów pozostawia wiele do życzenia. Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej prowadzą obecnie ekspertyzy stanu technicznego tego budynku. Stąd też decyzja konserwatora zabytków jest ważna. Chroni prawnie ten wyjątkowy obiekt i otwiera możliwości przed wspólnotą na pozyskanie środków finansowych na jego rewaloryzację ze źródeł zewnętrznych.

Źródła: DWKZ