Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jest projektant nowego odcinka trasy tramwajowej, która pozwoli dojechać do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. Dokumentacja będzie kosztować miasto ponad 2,3 miliona złotych.

Za kilka lat tramwaje nie będą musiały zatrzymywać się na krańcówce przy ul. Świeradowskiej. Przy ul. Borowskiej będzie normalna pętla

– W przyszłości z tej trasy skorzystają pacjenci tej wielkiej placówki medycznej, ale też studenci Uniwersytetu Medycznego. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 20 miesięcy na przygotowane niezbędnej dokumentacji i wszystkich potrzebnych pozwoleń, tak aby można było ogłaszać przetarg na realizację – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Dzięki temu zadaniu tramwaje za kilka lat mogą jeździć z Gaju z ulicy Świeradowskiej prawie kilometr dalej ulicą Działkową, do ulicy Borowskiej i wzdłuż Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego do nowej pętli usytuowanej w pobliżu torów kolejowych obwodnicy towarowej. Tą trasę PKP planuje rozbudować o kolejny tor, a co za tym idzie będzie możliwość skierowania tam pociągów osobowych. W założeniach PKP jest przystanek kolejowy na wysokości przyszłej pętli i park and ride. Powstałby tu zatem kolejny węzeł przesiadkowy we Wrocławiu.

Nowa pętla zastąpi krańcówkę i pozwoli MPK wykorzystywać na tej trasie w przyszłości nie tylko tramwaje dwukierunkowe. Pasażerowie zyskają trzy pary przystanków. Najważniejsze będą usytuowane przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Uniwersytecie Medycznym. Dzięki nim zarówno pacjenci jak i studenci mieliby wygodny dojazd do tych placówek. Jak szacuje urząd miasta docelowo z przedłużenia linii mogłoby dodatkowo skorzystać 4,5 tysiąca osób.

W założeniach projektowych na ulicy Borowskiej ma powstać odcinek trasy autobusowo-tramwajowej co umożliwi poprawę komunikacji w tym rejonie.

To nie koniec. W ramach tego zadania miasto planuje wybudować także 1,2 km nowej drogi rowerowej. Byłaby poprowadzona po wschodniej stronie ul. Borowskiej od ul. Kukuczki do al. Armii Krajowej.

Źródła: Wrocławskie Inwestycje